Moody’s zhoršila výhled britského bankovního systému

Ratingová agentura Moody‘s Investors Service dnes snížila výhled britského bankovního systému ze stabilního na negativní. Své rozhodnutí zdůvodnila výsledkem čtvrtečního referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie.

„Očekáváme, že nižší hospodářský růst a zvýšená nejistota kvůli budoucím obchodním vztahům mezi Británií a EU povedou k omezenější poptávce po úvěrech, vyšším úvěrovým ztrátám a kolísavějším podmínkám financování na širším trhu pro britské finanční instituce,“ uvedla v prohlášení výkonná ředitelka v Moody‘s Laurie Mayersová.

Moody‘s rovněž snížila výhledy ratingů 12 britských bank a stavebních společností. Jako důvod uvedla menší ziskovost po vítězství odchodu Británie z EU ve čtvrtečním referendu. Negativní výhled ratingu tak mají u Moody‘s nově mimo jiné bankovní domy Barclays, HSBC a Santander UK.

Vlastní hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie snížila Moody‘s dlouho před začátkem kampaně k referendu, a to na stupeň Aa1. Výhled ratingu v pátek změnila ze stabilního na negativní, což znamená, že může přikročit k dalšímu zhoršení.

Konkurenční ratingové agentury Standard & Poor‘s (S&P) a Fitch Ratings snížily britský úvěrový rating v pondělí. S&P tak snížila ratingovou známku Británie o dva stupně na úroveň AA. Fitch snížila britský rating o jeden stupeň na AA z AA+.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok.

Newsletter