Morgan Stanley snížila výhled pro euro k dolaru: Ještě letos pod paritou

Euro by v letošním roce mělo sestoupit pod paritu s americkým dolarem, předpověděla dnes americká investiční banka Morgan Stanley. Jednotná evropská měna by se podle nové prognózy měla ve čtvrtém čtvrtletí prodávat za 0,98 USD, namísto dříve předpokládaných 1,05 USD.     

Během dnešního obchodování euro sestoupilo na čtyřtýdenní minimum 1,0561 USD. Dolů evropskou měnu tlačí pokles výnosů evropských dluhopisů, nicméně investory znepokojují také finanční problémy Řecka.     

„Předpokládané opětovné zrychlování americké ekonomiky by mělo držet dolar při síle,“ uvedli analytici Morgan Stanley. „Rozdíly ve výnosech budou držet euro pod tlakem,“ dodali podle agentury Reuters.     

Evropská centrální banka v rámci snahy o podporu ekonomiky eurozóny drží svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,05 procenta. Navíc do ekonomiky pumpuje zhruba 60 miliard eur měsíčně prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů a dalších cenných papírů. Tyto nákupy pak přispívají k poklesu výnosů dluhopisů. Pokračující uvolňování měnové politiky v eurozóně je v ostrém kontrastu s vývojem ve Spojených státech. Fed totiž nákupy vládních dluhopisů již v loňském roce ukončil a nyní se připravuje na zvyšování úrokových sazeb.

Newsletter