Platforma Fundlift představuje novou investiční příležitost - firmu PROMA real a.s. Více informací ZDE. Dolar rozšiřuje ztráty v dolarovém indexu i proti euru. Koruna se po zpevnění pod 25,85 za euro odrazila a oslabuje směrem k 25,90 za euro.

Morgan Stanley srazila odhad cen ropy. Brent posouvá 5letá minima

Ceny ropy dnes pokračují v prudkém propadu a reagují tak na předpovědi, že na trhu bude pokračovat převis nabídky nad poptávkou. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se koncem listopadu rozhodla těžbu neomezovat.     

Brent dnes zlevňuje o více než 3 %, tj. zhruba o 2 dolary k hranici 67 dolarů za barel a obchoduje se na nejnižší úrovni od října 2009. Americká WTI ztrácí přes 2 % na 64,40 USD za barel.

Americká investiční Banka Morgan Stanley v nové prognóze předpokládá, že průměrná cena ropy Brent v příštím roce dosáhne 70 dolarů, zatímco v předchozí prognóze ji odhadovala na 98 dolarů. V průběhu příštího roku by ropa podle banky mohla zlevnit až na 43 dolarů. Odhad průměrné ceny ropy pro rok 2016 Morgan Stanley snížila o 14 dolarů na 88 dolarů.     

„Bez intervence OPEC hrozí trhu nerovnováha, převis nabídky nad poptávkou bude pravděpodobně vrcholit ve druhém čtvrtletí příštího roku,“ uvedl analytik banky Adam Longson. 

Ropa prudce propadá. OPEC těžbu neomezí

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých chudších členů kartelu OPEC o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny ropy. Postup Rijádu posílil spekulace, že Saúdové chtějí pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy z břidlicových ložisek ve Spojených státech.

OPEC i v listopadu těžil nad kvótou

Newsletter