Moscovici: Řecko musí pokračovat v reformách, pokud chce oddlužit

Řecko se musí držet reforem, aby získalo zpět důvěryhodnost a zajistilo si další úlevu při splácení dluhu. Během návštěvy v Aténách to dnes řekl evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici.

Řecko a jeho partneři z eurozóny, kteří financují pomoc této zemi, potřebují dosáhnout dohody s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o úlevě dluhu do konce letošního roku, dodal Moscovici. Podle něj je v zájmu všech stran, aby MMF zůstal plně součástí programu.

Moscovici také řekl, že jeho návštěva je poselstvím důvěry a poznamenal, že Atény učinily v reformě své ekonomiky výrazný pokrok. Riziko, že bude muset Řecko eurozónu opustit, už podle něj dlouho není na programu, uvedla agentura Reuters.

Moscovici ale zároveň Atény vyzval, aby před druhou revizí plnění záchranného programu nesklouzly k samolibosti či ústupkům v dohodnutých reformách, včetně nepopulárního uvolnění pracovního práva. Druhá revize plnění dohodnutého záchranného programu pro Řecko začne na podzim.

Newsletter