Americké reálné sazby měřené proti inflaci ochráněnými dluhopisy klesají. Dolar v návaznosti na to obrací proti euru do ztráty nad 1,1610 EURUSD. Měny regiony americké dění nezatěžuje. Zlotý a koruny posiluje, přičemž domácí měna se posunula pod 25,70 za euro.

Moskva a Kyjev pracují na vydání Savčenkové na Ukrajinu

Ruské a ukrajinské úřady si vymění dokumenty nezbytné k tomu, aby si ukrajinská letkyně Nadija Savčenková mohla doma na Ukrajině odpykat zbytek trestu uloženého v Rusku. Oznámilo to v Moskvě ruské ministerstvo spravedlnosti. Rozhodnutí o vydání Savčenkové, která byla v Rusku odsouzena k 22 letům vězení, pak vynese ruský soud.

Podle ruského ministerstva Moskva obdržela ukrajinskou žádost o dodání dokumentů, které ukrajinské ministerstvo spravedlnosti potřebuje k vypracování návrhu na předání odsouzené na Ukrajinu, kde by si měla trest odpykat. Stalo by se to na základě mezinárodní konvence o předávání odsouzených osob z roku 1983.

Podle Moskvy pak musí následovat rozhodnutí ukrajinského soudu, jímž bude trest uložený v Rusku uveden do souladu s ukrajinskými zákony. Rozhodnutí o předání Savčenkové pak vynese ruský soud, uvedlo ruské ministerstvo. Termíny těchto právních kroků mezinárodní konvence nestanoví.

Savčenková byla odsouzena za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů při minometném ostřelování na východě Ukrajiny. Jakoukoli vinu popírá s tím, že byla do ruského vězení unesena. Očekávalo se, že letkyně a poslankyně ukrajinského parlamentu bude vyměněna za ruské důstojníky Alexandra Alexandrova a Jevgenije Jerofejeva, kteří byli na Ukrajině za údajné napomáhání terorismu odsouzeni na 14 let.

Ukrajinská agentura Unian dnes napsala, že Savčenková zaslala ukrajinskému ministerstvu spravedlnosti dopis, v němž žádá o přemístění do vlasti v souvislosti s konvencí z roku 1983. Tento krok je podle agentury další z podmínek vydání Savčenkové do rukou ukrajinských úřadů.

    

Newsletter