Moskva: Kyjev neplní podmínky, možná budeme chtít předčasné splacení dluhu

Rusko by mohlo v brzké době požadovat od Ukrajiny, aby předčasně splatila úvěr ve výši tří miliard dolarů (asi 71 miliard Kč). Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ruské vlády. Kyjev prý neplní dohodnuté podmínky a ukrajinské ekonomice hrozí bankrot.     

„Situace, která vzniká v ukrajinské ekonomice a financích, svědčí o tom, že celá řada parametrů, které byly podmínkou poskytnutí ruské půjčky, se porušuje,“ řekl zdroj. „Za těchto okolností je zcela pravděpodobné, že Rusko bude nuceno v nejbližší době od Ukrajiny požadovat, aby dluh ve výši tří miliard dolarů předčasně splatila,“ varoval.     

V prosinci 2013 se tehdejší prezidenti obou zemí Vladimir Putin a Viktor Janukovyč dohodli, že Rusko nakoupí ukrajinské dluhopisy za 15 miliard dolarů. Zakrátko Kyjev takto získal první část ve výši tří miliard dolarů, další nákupy ale vzhledem k únorovému svržení Janukovyče už nenásledovaly.     

Loni v září ruský ministr financí Anton Siluanov v tisku varoval, že Moskva může mít důvod požadovat vrácení půjčky, protože Kyjev vzhledem k devalvaci hřivny zřejmě poruší podmínku, aby zadluženost země nepřesáhla 60 procent hrubého domácího produktu.     

Ukrajina je v situaci, kdy žádá, aby hned po lednové návštěvě mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) dostala najednou tři splátky z dohodnutého úvěrového programu, což podle agentury Reuters má představovat více než čtyři miliardy dolarů (přes 91 miliard Kč).     

Finanční pomoc Ukrajině podmiňuje MMF reformami, v těch ale podle expertů země příliš nepokročila.     

MMF schválil dvouletý záchranný program pro Ukrajinu koncem loňského dubna. Program pomoci má odvrátit hrozící kolaps ukrajinské ekonomiky v situaci, kdy východem země otřásá povstání proruských separatistů a Rusko požaduje za dodávky svého plynu platby předem.     

Evropská komise tento týden navrhla Ukrajině poskytnout další finanční pomoc v podobě střednědobé půjčky ve výši 1,8 miliardy eur (50,2 miliardy Kč). Návrh komise musí ještě schválit vlády zemí EU a Evropský parlament. 

Newsletter