Moskva popřela, že jí Egypt předal francouzské lodě Mistral

Jako „hloupost“ odmítla dnes Moskva tvrzení polského ministra obrany, že Egypt za symbolický jeden dolar předal Rusku francouzské vrtulníkové a výsadkové lodi třídy Mistral, původně vyrobené na zakázku Moskvy.

Paříž od smlouvy s Moskvou odstoupila v důsledku ukrajinské krize, kterou vyvolala ruská anexe ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014. Mistraly pak skončily v Egyptě.

„Je pravda, že (Francouzi) prodali mistraly do Egypta, a je pravda, že v posledních dnech byly fakticky předány Rusku za jeden dolar. Ta operace se skutečně odehrála,“ prohlásil polský ministr Antoni Macierewicz během interpelací v parlamentu.

Na svém tvrzení trvá s tím, že jej má „z velmi dobrého zdroje“. Polská média ale mají podezření, že se ministr stal obětí ruské dezinformace, kolující už rok po podezřelých webech.

„Ministr obrany v parlamentu opakuje ruské vtipy jako pravdu,“ napsal opoziční list Gazeta Wyborcza a dodal, že jeden z mistralů se na přelomu září a října zúčastnil francouzsko-egyptských manévrů a nyní kotví v Alexandrii.

Moskva odmítla tvrzení polského ministra jako politické prohlášení bez reálného základu. „Ministr obrany jakékoliv země by měl vědět, že jakákoliv vojenská technika a zbraně se prodávají s certifikátem konečného uživatele. Je v něm jasně stanoveno, že bez souhlasu prodejce je nelze dále prodat, předat či darovat. Proto nemá smysl posuzovat tuto hloupost,“ sdělilo ruské ministerstvo zahraničí agentuře Interfax.

„Fámy“ o předání lodí Rusku popřel podle agentury i egyptský velvyslanec v Moskvě.

„Kdyby se stalo, že by Egypt teď z té transakce vycouval, bylo by to ku prospěchu míru ve světě a byla by to také dobrá zpráva, že si Rusko nemůže všechno dovolit,“ usoudil Macierewicz podle televize TVN 24.

Kontrakt v hodnotě asi 1,2 miliardy eur (32,4 miliardy Kč) Francie uzavřela v roce 2011 s Ruskem. Kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi ale dodávku dvou plavidel nejprve zmrazila a nakonec zrušila. Prezident François Hollande loni v září oznámil, že se na prodeji lodí dohodl se svým egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím. Podle francouzských vládních zdrojů Káhira za lodě zaplatila 950 milionů eur (26,7 miliardy Kč), tedy méně, než měli podle médií zaplatit Rusové. Ti byli za zrušený kontrakt odškodnění a své vrtulníky, vyrobené pro ruské mistraly, prodali Egyptu. Obě lodě byly Egyptu předány letos v červnu, respektive v září.

Newsletter