Moskva: Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 2,2 %

Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí vykázala pokles o 2,2 procenta. Podle agentury Reuters to dnes řekl ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Za celý letošní rok podle něj hrubý domácí produkt Ruské federace s největší pravděpodobností klesne o 2,8 procenta. Dosavadní prognóza jeho ministerstva přitom počítala s tříprocentním poklesem.     

Ruská ekonomika se potýká s negativními dopady nízkých cen ropy a sankcí, které na Moskvu kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi uvalily západní země. Světová banka začátkem dubna upozornila, že Rusku hrozí vleklá hospodářská recese. Předpověděla také, že v letošním roce HDP Ruska klesne o 3,8 procenta a napřesrok se sníží o další 0,3 procenta.     

Ruský statistický úřad začátkem dubna potvrdil, že loni ekonomika vykázala růst o 0,6 procenta. V samotném čtvrtém čtvrtletí meziroční tempo růstu podle úřadu zpomalilo na 0,4 procenta z 0,9 procenta v předchozích třech měsících.     

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden ujistil veřejnost, že ruské hospodářství se z krizového stavu vzpamatuje do dvou let. Sankce je podle něj třeba využít k nastartování nového rozvoje, zejména cestou náhrady dovozových špičkových technologií a zvýšené produkce potravin. 

Newsletter