Motejlek.com: Po NWR se otřásá další společnost, do níž investoval Bakala

Ve švýcarsku registrovaný ukrajinský těžař železné rudy Ferrexpo, v němž nepřímo drží zhruba dvanáct procent Zdeněk Bakala, má velké potíže. Majoritní vlastník, oligarcha Kosťa Živago je na Ukrajině aktuálně v mocenské válce, jím ovládaná banka je v nucené správě a v ní uložené peníze, patřící Ferrexpu, jsou obstavené. Kdysi poměrně silné akcie těžební společnosti, kotované v Londýně, se válí na historickém dně. Bankrot tu může přijít stejně rychle jako v černouhelné těžařské skupině New World Resources, v níž má Bakala stále oficiálně čtvrtinu.

Cena akcie Ferrexpa se ve čtvtek 3. prosince propadla na konci obchodování už na 25,25 pencí, což je dvacetkrát méně než v dobách slávy kolem roku 2011. Ještě loni se blížila alespoň k jedné libře. Letos ji ke dnu poslal zejména zářijový útok ukrajinské centrální banky s podporou garančního fondu na Živagovu Finanční a kreditní banku, na kterou byla vyhlášena za velmi podezřelých podmínek nucená správa. Ferrexpo v ní mělo tehdy na účtech zhruba 174 milionů amerických dolarů, což byla více než polovina veškeré hotovosti společnosti. Tehdy zástupci Ferrexpa ujišťovali, že situaci okamžitě vyřeší, po čtvrt roce je ale jasné, že peníze jsou nadlouho, ale spíš navždy pryč.

Zdeněk Bakala v květnu přijal dividendu z Ferrexpa v celkové výši 4,6 milionu liber, v přepočtu zhruba 175 milionů korun. Je otázka, zda to nebyla labutí píseň za touto investicí.

 

Newsletter