Možná dohoda s Íránem sráží cenu ropy

Ceny ropy na světových trzích po únorovém vzestupu dnes celkově oslabují a severomořská ropa Brent sestoupila k blízkosti 60 dolarů za barel. Trh podkopala vyjádření, podle nichž se v ženevských jednáních o íránském jaderném programu rýsuje možná dohoda, která by zvýšila vývoz ropy z Íránu. 

Brent oslabil během až o 4 % k 59,35 dolaru za barel. V únoru Brent stoupl o 18 procent, což byl jeho nejvyšší procentní růst od května 2009. Americká lehká ropa WTI se dnes pohybuje s mírnými přírůstky pod 50 dolary za barel.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes v Ženevě řekl, že Teherán udělá vše pro dohodu se světovými mocnostmi, a dodal, že dohoda by mohla být uzavřena už tento týden. Důležité ale podle něj je, aby západní země zrušily vůči Íránu sankce. 

Ceny ropy se od loňského června do letošního ledna propadly asi o 60 procent na téměř 45 dolarů za barel. Od té doby se ale mírně zotavily a ropa Brent je nyní asi třetinu nad lednovým šestiletým minimem u 45 dolarů za barel. 

Ropu oslabují také zprávy o zvyšování vývozu ropy z Libye a silný kurz dolaru. Americká měna k čínskému jüanu výrazně posílila v reakci na víkendové snížení úrokových sazeb v Číně.

Newsletter