MPSV připraví konkrétní změnu valorizací důchodů

Ministerstvo práce a sociálních věcí připraví na příští zasedání vládní koalice spolu s pracovní skupinou k důchodové reformě konkrétní návrhy na změny ve valorizacích důchodů do budoucna. Dohodly se na tom dnes špičky vládních ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Vláda zvažuje možnosti, jak zvyšovat penze i v případě, když se v zemi ceny a výdělky nezvedají.

„Na stole je i varianta, že by vláda dostala zmocnění, že by mohla, pokud důchody neporostou díky nízké inflaci a nízkému růstu cen, do určitého procenta navrhovat určité zvýšení v průběhu roku,“ řekl po jednání vedení vládní koalice šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Podle zákona se penze v Česku zvyšují pravidelně k 1. lednu, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Pokud se nezvyšují ani ceny, ani výdělky, nezvedají se ani důchody. „Vláda by měla mít nástroj, aby nebyla striktně vázána těmito parametry zejména v situaci, kdy je inflace nízká a nerostou mzdy,“ prohlásil už dříve premiér a předsedy ČSSD Bohuslav Sobotka.

Možnost zvýšit důchody víc kabinet v minulosti už měl. Před několika lety to zákonodárci ale zrušili. Zdůvodňovali to mimo jiné tím, že by vláda neměla mít šanci třeba před volbami navyšovat penze výrazněji a „kupovat si hlasy“. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) před pár týdny řekla, že by ale chtěla novelu se změnou připravit a návrh začít prosazovat.

Právě kvůli nízké inflaci a malému růstu reálných mezd by důchodci měli od ledna dostat navíc jen 40 korun. Vláda proto přišla s návrhem na vyplacení jednorázového příspěvku. Po navýšení návrhu ve Sněmovně penzisté asi dostanou příští rok v únoru k důchodům jednorázově 1200 korun navíc.

Koalice měla dnes jednat také o změně způsobu jmenování profesorů, k tomu se ale podle Faltýnka nedostala.

Newsletter