MPSV uzavřelo jednání o rozpočtu, na sociální služby peníze budou

Ministerstvo práce a sociálních věcí najde chybějících 700 milionů korun na sociální služby ve vlastní kapitole státního rozpočtu pro příští rok. Ušetří na dávkách v hmotné nouzi. Novinářům to po jednání ve Sněmovně s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) řekla ministryně Michaela Marksová (ČSSD). Jednání o rozpočtu tím obě ministerstva uzavřela. Babiš dnes ve Sněmovně jednal o rozpočtu i s ministrem průmyslu, na řadě je ministerstvo vnitra.

Marksová novinářům řekla, že se s Babišem domluvila, jak se peníze přesunou v rámci kapitoly jejího ministerstva. „Ale i to byl velký boj. Já se ale domnívám, že ministerstvo financí by mělo respektovat rozhodnutí našeho resortu, protože náš resort opravdu obsahově neřídí,“ uvedla.

Vedle peněz na sociální služby hledala finance i na 300 nových zaměstnanců. Jejich počty stále nedosáhly výše před omezeními zavedenými jejím předchůdcem Jaromírem Drábkem (TOP 09). „Bude to kompromisem ne od 1. ledna, ale od 1. července,“ řekla. Zaměstnanci mají pomoci k důslednému kontrolování zneužívání dávek. Další peníze ministerstvo použije na nová opatření týkající se posílení sociálně-právní ochrany dětí.

Marksová předpokládá, že se ušetří na dávkách v hmotné nouzi. Náměstek ministryně Robert Baxa ČTK řekl, že by se na nich díky hospodářské situaci i plánovaným změnám v jejich vyplácení mohlo ušetřit až 1,2 miliardy.

Sociální demokraté při projednávání rozpočtu na pondělním jednání vlády deklarovali, že jim v rozpočtu chybí 700 milionů korun na sociální služby, 300 milionů korun na vysoké školy a 1,3 miliardy korun na posílení bezpečnosti a financování protiteroristických opatření.

Babiš o rozpočtu jedná ve Sněmovně, která mezi tím probírá zákon o omezení podnikání ministrů. Marksová se s ním setkala potom, co novinářům osvětloval své postoje k projednávané novele. Rozčílilo ji, že před novináři hovořil o plánovaném jednání, a obvinila ho, že žurnalistům sdělil termín schůzky.

Newsletter