Muži se nabourali do bankomatu a vybrali z něj tři miliony korun

Policisté zatkli tři ruské občany, kteří se několikrát nabourali do softwaru bankomatu v centru Prahy. Z přístroje dohromady vybrali tři miliony korun. Hrozí jim za to až osm let vězení. Soud podezřelé poslal do vazby. Oznámil to dnes mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Policisté přijali první oznámení o vykradení bankomatu 14. července. Detektivové zjistili, že se pachatelé do přístroje dostali bez použití násilí za pomoci speciálního zařízení, které jim pomohlo nabourat počítačový software bankomatu. Díky zařízení pak z bankomatu vybrali jednorázově statisícovou částku. Stejný útok zopakovali 19. a 21. července. Při posledním pokusu policie podezřelé zadržela na místě činu.

Při vyšetřování případu policisté zjistili, že činnost pachatelů má mezinárodní přesah. Stejnou trestnou činnost podle Hulana dělali na Slovensku, v Německu a Polsku.

V zahraničí z bankomatů vybrali hotovost 90.000 eur ( zhruba 2,4 milionu korun). „Pražským kriminalistům se díky rychlému vyřešení případu podařilo při domovních prohlídkách zajistit polovinu v Česku odcizených peněz, tedy téměř jeden a půl milionu korun,“ doplnil Hulan.

Podle Hulana jde o nový typ napadání bankomatů, které se v poslední době děje ve všech evropských zemích. V minulosti bankomaty čelily hlavně tzv. skimmingu, kdy pachatelé na bankomaty namontovali čtečky platebních karet. Pak si udělali jejich kopie a okrádali majitele účtů ke kartám.

Newsletter