MŽP rozdá obcím 100 milionů na auta s alternativním pohonem

Ministerstvo životního prostředí rozdělí 100 milionů korun na dotacích pro obce a kraje na nákup vozidel s alternativním pohonem. Příjem žádostí začal dnes. Ministr Richard Brabec (ANO) to oznámil na tiskové konferenci.

Obce i jimi řízené organizace mohou v programu Životní prostředí žádat o příspěvek na elektromobily, plug-in hybridy a vozy na zemní plyn. Příjem žádostí potrvá do konce března příštího roku. Vypsání dotace pro obce na nákup vozidel s alternativním pohonem je pro některá města dobrou zprávou. Nákup takových aut mají v plánu, o dotaci budou tedy uvažovat. Někde se ale musí ještě seznámit s podmínkami.

„U elektromobilů bude podpora pro osobní auta do 3,5 tuny činit 220.000 Kč, u plug-in hybridů 200.000 Kč a u vozů na CNG 50.000 Kč. Vyhrazených 100 milionů plánujeme rozdělit v poměru 80:20, kde větší část prostředků by měla směřovat na elektromobily a plug-in hybridy a druhá část na auta s pohonem na CNG,“ uvedl ministr. Žadatelé mohou navíc dostat 10.000 Kč za ekologickou likvidaci starého vozu do emisní normy Euro 3.

Nejlevnější elektromobily na českém trhu začínají na více než 600.000 Kč. Zhruba 640.000 Kč stojí VW e-up!, Nissan Leaf vyjde na 730.000 Kč a loni nejprodávanější BMW i3 na více než 900.000 Kč. Nové vozy s konvenčním spalovacím motorem se dají pořídit zhruba od 200.000 Kč.

Cílem spuštěné pilotní výzvy je podpořit nákup vozidel na alternativní pohon v Česku, a přispět tak ke snížení emisí látek v ovzduší, které škodí lidskému zdraví a jež produkuje doprava. Plošně v ČR představuje zhruba 19 procent celkových emisí oxidů dusíku, 14 procent celkových emisí těkavých organických látek a desetinu prachových částic. Ve velkých městech je podíl vozidel na znečišťování ovzduší vyšší.

„Chceme tím mimo jiné rozhýbat poptávku, která následně přispěje rovněž k rychlejšímu rozvoji dobíjecí a plnicí infrastruktury a také k rozvoji nových technologií. Právě obce, kraje a jejich organizace jsou vhodnou cílovou skupinou pro pilotní projekt, protože najedou mnoho kilometrů. Obměna jejich vozového parku za ekologická vozidla tedy zvýší i efekt vynaložených peněz do čistoty ovzduší a životního prostředí,“ dodal ministr.

Nákup vozů s alternativním pohonem plánuje například Liberecký kraj i město Liberec. „I proto jsme letos žádná auta nenakupovali, i když v rozpočtu byla. Chceme si promyslet, jestli by nebylo lepší je nakoupit s touto dotací,“ řekl ČTK náměstek libereckého primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec). Jestli radnice koupí vozy na zemní plyn (CNG) nebo elektromobil, zatím neví. Záleží na ceně a provozních nákladech. Liberecký krajský úřad nyní využívá jeden elektromobil a pro příští rok zvažuje výměnu jednoho služebního vozu za auto na zemní plyn.

Ostrava, která auta s alternativním pohonem využívá už nyní, zájem o dotaci má. Podle mluvčí magistrátu Andreji Vojkovské osloví ohledně požadavku na obměnu vozového parku všechny své obvody a organizace a poté pošle ministerstvu souhrnnou žádost. Podle loňských požadavků obvodů a organizací by Ostrava měla zájem zhruba o 30 vozidel. Před časem dostali její strážníci deset aut na zemní plyn.

Možnost dotace zvažuje i Děčín nebo Aš na Chebsku, která by použila elektromobil zřejmě jako referentské auto. „Výše podpory nás příjemně překvapila, určitě se budeme snažit ji využít,“ řekl ČTK tajemník ašského městského úřadu Václav Stašek. Děčín by dotaci také rád využil, ale teprve zjišťuje konkrétní podmínky, řekla ČTK mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Ještě do konce roku chtějí elektromobil pořídit Litoměřice. Plzeň by potřebovala zhruba pět aut s alternativním pohonem ročně. „Zatím není rozhodnuta, zda o dotaci požádá, bude se tím zabývat v pátek,“ uvedla mluvčí plzeňské radnice Eva Barborková.

Brabec dnes zároveň podepsal se zástupci výrobců a dovozců aut, energetických a plynárenských společností memorandum o spolupráci na podpoře rozvoje alternativních pohonů v ČR.

Po českých silnicích zatím jezdí kolem jednoho tisíce elektromobilů a zhruba 15.000 vozidel s pohonem na CNG. Loni vládou přijatý Národní akční plán čisté mobility počítá s tím, že do roku 2025 bude v ČR 95.000 elektromobilů a aut na hybridní pohon.

Newsletter