Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Na 125 tisíc Němců chystá ústavní stížnost na obchodní smlouvu CETA

Zhruba 125.000 Němců se připojilo k připravované ústavní stížnosti proti dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou. Kritici smlouvy známé jako Komplexní hospodářská a obchodní dohoda mezi EU a Kanadou (CETA) chtějí zabránit tomu, aby dohoda po říjnovém summitu unie a Kanady vstoupila byť jen provizorně v platnost. Informoval o tom dnes server Spiegel Online. Kritici dohody CETA se obávají, že volný obchod s Kanadou ohrozí současnou míru ochrany spotřebitelů a životního prostředí.

Odpůrci dohody CETA shromáždili na 125.000 plných mocí, na jejichž základě se němečtí občané připojují k ústavní stížnosti proti CETA. Stížnost chtějí předat ústavnímu soudu v Karlsruhe 31. srpna. Kromě úplného zastavení smlouvy žádají soud i o vydání předběžného opatření, aby dokument nemohl vstoupit v platnost ani provizorně ještě před jeho ratifikací národními parlamenty evropských zemí.

Dohoda by měla být podepsána na summitu EU s Kanadou. Za obvyklých okolností by pro její schválení, jako u ostatních dohod uzavíraných unií, stačil souhlas vlád zemí EU a Evropského parlamentu. Evropská komise ale navrhla proces, který počítá i s ratifikacemi v národních parlamentech členských zemí. Než by se parlamenty k dohodě vyjádřily, dohoda by platila v provizorním režimu.

Němečtí odpůrci CETA plánují kromě ústavní stížnosti také velkou demonstraci proti dokumentu. Sdružení německých odborů, církevních organizací a ochránců životního prostředí chce protestní pochod uspořádat 17. září v Berlíně a souběžně i v dalších šesti německých městech. Očekávají účast stovek tisíc lidí.

Vláda kancléřky Angely Merkelové ale i přes protesty dohodu o volném obchodu s Kanadou podporuje. Mluvčí vlády dnes dokument obhajovala s tím, že jde o důležitou smlouvu, která pomůže pokroku.

Ještě větší výhrady mají kritici dohody s Kanadou vůči obdobnému dokumentu mezi EU a Spojenými státy zvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Vyjednávání o TTIP ale ještě není u konce, EU a USA se přou zejména o způsob řešení sporů mezi investory a státy. Vyjednávači ale stále dávají najevo přesvědčení, že se konečné znění TTIP podaří dohodnout do konce roku.

Newsletter