Na 125 tisíc Němců chystá ústavní stížnost na obchodní smlouvu CETA

Zhruba 125.000 Němců se připojilo k připravované ústavní stížnosti proti dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou. Kritici smlouvy známé jako Komplexní hospodářská a obchodní dohoda mezi EU a Kanadou (CETA) chtějí zabránit tomu, aby dohoda po říjnovém summitu unie a Kanady vstoupila byť jen provizorně v platnost. Informoval o tom dnes server Spiegel Online. Kritici dohody CETA se obávají, že volný obchod s Kanadou ohrozí současnou míru ochrany spotřebitelů a životního prostředí.

Odpůrci dohody CETA shromáždili na 125.000 plných mocí, na jejichž základě se němečtí občané připojují k ústavní stížnosti proti CETA. Stížnost chtějí předat ústavnímu soudu v Karlsruhe 31. srpna. Kromě úplného zastavení smlouvy žádají soud i o vydání předběžného opatření, aby dokument nemohl vstoupit v platnost ani provizorně ještě před jeho ratifikací národními parlamenty evropských zemí.

Dohoda by měla být podepsána na summitu EU s Kanadou. Za obvyklých okolností by pro její schválení, jako u ostatních dohod uzavíraných unií, stačil souhlas vlád zemí EU a Evropského parlamentu. Evropská komise ale navrhla proces, který počítá i s ratifikacemi v národních parlamentech členských zemí. Než by se parlamenty k dohodě vyjádřily, dohoda by platila v provizorním režimu.

Němečtí odpůrci CETA plánují kromě ústavní stížnosti také velkou demonstraci proti dokumentu. Sdružení německých odborů, církevních organizací a ochránců životního prostředí chce protestní pochod uspořádat 17. září v Berlíně a souběžně i v dalších šesti německých městech. Očekávají účast stovek tisíc lidí.

Vláda kancléřky Angely Merkelové ale i přes protesty dohodu o volném obchodu s Kanadou podporuje. Mluvčí vlády dnes dokument obhajovala s tím, že jde o důležitou smlouvu, která pomůže pokroku.

Ještě větší výhrady mají kritici dohody s Kanadou vůči obdobnému dokumentu mezi EU a Spojenými státy zvané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Vyjednávání o TTIP ale ještě není u konce, EU a USA se přou zejména o způsob řešení sporů mezi investory a státy. Vyjednávači ale stále dávají najevo přesvědčení, že se konečné znění TTIP podaří dohodnout do konce roku.

Newsletter