Na 50 zemí v Londýně slíbilo intenzivnější boj s korupcí

Na pět desítek zemí na mezinárodním protikorupčním summitu v Londýně slíbilo zintenzívnit boj proti korupci. Jejich zástupci tak učinili podpisem závěrečného prohlášení, které však podle některých nemá údernost původně navrhovaného textu. Nevládní organizace podle agentury AFP vyjádřily zklamání z nedostatečného pokroku proti takzvaným daňovým rájům.

„Budeme se snažit odhalovat korupci všude tam, kde se nachází, a budeme stíhat a trestat všechny ty, kteří se jí dopouštějí, kteří ji usnadňují nebo kteří jsou spoluviníky,“ citovala AFP z deklarace zveřejněné na závěr protikorupčního rokování.

Akce se zúčastnili i zástupci mezinárodních organizací a institucí jako Světové banky či Mezinárodního měnového fondu. Mezi signatáři dokumentu je například americký ministr zahraničí John Kerry nebo afghánský prezident Ašraf Ghaní či jeho nigerijský kolega Muhammadu Buhari. Česko se summitu neúčastnilo.

Podle Kerryho je korupce pandemií, je rozšířená po celém světě a pro státy je velkou hrozbou jako terorismus. „Šokuje mě míra rozšíření korupce, na jakou jsem narazil v dnešním světě. Korupce působí jako nepřítel, protože ničí národní státy stejně jako někteří extremisti, proti kterým bojujeme,“ řekl účastníkům prvního podobného mezinárodního setkání.

Podle Londýna je dnešní prohlášení prvním podobným mezinárodním dokumentem.

Deník The Times předem napsal, že summit nejspíš nenaplní své původní cíle, protože konečná deklarace byla na žádost některých zemí zmírněna. Zcela zmizela formulace, která vylučovala beztrestnost zkorumpovaných osob.

Moskva, která vyslala do Londýna náměstka ministra zahraničí pro boj s terorismem Olega Syromolotova, se podle agentury AFP postavila proti tomu, aby případná budoucí mezinárodní dohoda o boji proti korupci byla závazná.

„Korupce je rakovina, která řádí v srdci mnohých problémů v dnešním světě. Ničí pracovní místa a brzdí růst, připravuje světovou ekonomiku každý rok o miliardy liber. Vrhá nejchudší do zoufalé chudoby, protože zkorumpované vlády ve světě vysávají peníze a brání těžce pracujícím lidem dostávat příjmy a podíly na růstu, které jim právem náleží,“ řekl podle tiskových agentur při dopoledním zahájení summitu britský premiér David Cameron, který setkání inicioval.

Ve snaze jít příkladem dnes oznámil, že zahraniční firmy, které mají nebo chtějí koupit v Británii nějaké majetky, budou od června muset zveřejnit jméno skutečného vlastníka. Vyhověl tak kritice, že na 100.000 nemovitostí držených společnostmi, které jsou registrované v zahraničí, jsou prostředkem k praní špinavých peněz.

V letech 2004 až 2014 britská protikorupční policie vyšetřovala vlastnictví nemovitostí v celkové hodnotě 180 milionů liber (6,2 miliardy Kč). Podle Transparency International však jde jen o špičku ledovce.

„Nový registr pro zahraniční společnosti bude znamenat, že zkorumpovaní jednotlivci a země již nebudou mít možnost převádět, prát a schovávat špinavé peníze prostřednictvím realitního trhu v Británii,“ řekl Cameron.

Podle AFP se tak Británie stává první zemí G20, která podobný krok přijala. Další země jako Francie, Nizozemsko, Nigérie a Afghánistán budou britský příklad brzy následovat, sdělila u příležitosti summitu kancelář britského premiéra.

Představitel nevládní organizace Global Witness Robert Palmer rozhodnutí Londýna uvítal, ale zdůraznil, že je potřeba především omezit takzvané daňové ráje, kterých mnozí lidé včetně Britů stále využívají. Narážel tím na nedávná odhalení v takzvané aféře Panamské dokumenty. Tato kauza připomněla, jak zejména bohatí lidé a firmy ukrývají peníze v zemích, kde neplatí vysoké daně jako doma. Vznikají tak tajné účty, které mohou sloužit ke korupci. Za jeden z daňových rájů jsou považovány i Britské Panenské ostrovy.

Newsletter