V dopoledních hodinách jsme opět svědky velmi nepřehledného obchodování. Evropské akcie otevřely v zisku, zatímco euro proti dolaru výrazně ztrácí a obchoduje se znatelně pod 1,1800 EURUSD. Měny regionu si také žijí po svém. Koruna posiluje pod 25,30 EURCZK, zatímco zlotý naopak nadále oslabuje. Zlotý je na páru s korunou v oblasti historických minim. Forint se pohybuje do strany.

Na barmské burze se začalo obchodovat, zatím s jediným titulem

Tři měsíce od otevření se dnes začalo obchodovat na nové barmské burze cenných papírů. Na otevření burzy v obchodní metropoli Rangúnu kladla důraz odcházející vláda, která vystřídala vojenskou vládu v zemi a iniciovala řadu hospodářských reforem.

Rangúnská burza cenných papírů (YSX) se nachází v opravené koloniální budově, kde kdysi sídlila centrální banka. Obchodovat se tu dnes začalo s akciemi jediné zapsané firmy, investiční společnosti First Myanmar Investment (FMI), která patří k největším společnostem v zemi. Zápis dalších pěti společností se připravuje, napsala agentura AP.

Barmskou ekonomiku poznamenalo téměř 50 let špatného řízení vojenské vlády, která v roce 2011 předala moc civilní vládě. Armáda si však pořád udržuje silný vliv na politické dění v Barmě. Odcházející civilní vláda je toho názoru, že akciová burza je pro Barmu jedním ze způsobů, jak dohnat vyspělejší státy.

„Padesát let tady nebyla akciová burza, dnešek je historickým dnem,“ uvedl podle agentury Reuters barmský magnát a výkonný předseda FMI Serge Pchun krátce předtím, než rozezněl zvon, který odstartoval obchodování.

Akcie FMI zahájily obchodování na ceně 26.000 kyatů (520 Kč) za jednu. V závěru obchodování cena stoupla na 31.000 MMK. Tržní hodnota FMI tak činila zhruba 727,8 miliardy kyatů (14,5 miliardy Kč).

Burzou se podle náměstka ministra financí symbolicky loučí dosavadní hlava státu Thein Sein, který 30. března předá moc vládě doposud opoziční Národní ligy pro demokracii (NLD), která v čele s Do Aun Schan Su Ťij zaznamenala výrazné vítězství v listopadových parlamentních volbách.

Newsletter