Dolar si připisuje zisky, v průběhu dne konstantně zpevňuje ve směru 1,1750 EURUSD. Měny regionu si také žijí po svém. Koruna posiluje pod 25,30 EURCZK, zatímco zlotý naopak nadále oslabuje. Zlotý je na páru s korunou v oblasti historických minim. Forint se pohybuje do strany.

Na Hrad přijel polský prezident Duda, bude jednat se Zemanem

Na Pražský hrad přijel na svou první návštěvu Česka polský prezident Andrzej Duda. Byl uvítán na prvním hradním nádvoří s vojenskými poctami. Následovat bude setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem. Budou jednat třeba o migraci, visegrádské spolupráci nebo o výstavbě dopravních koridorů. Odpoledne se potká s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Zeman se ženou Ivanou přivítal polský prezidentský pár u vstupu na první nádvoří Pražského hradu. Následovaly polská a česká hymna i čestná salva.

Oba prezidenti budou dopoledne mluvit podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka o spolupráci zemí visegrádské čtyřky a jejich společném postupu při řešení migrační krize. Na řadu by měla přijít i ekonomická témata, například výstavba dopravních koridorů. Po osobním setkání budou společně jednat národní delegace.

Poté se bude na Hradě podávat slavnostní oběd, na který se připojí bývalý prezident Václav Klaus a předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Prezidenti si také vymění nejvyšší stání vyznamenání. Duda obdrží Řád Bílého lva a prezident Zeman Řád Bílé orlice.

Odpoledne se Duda setká s premiérem Sobotkou, jednat budou v Hrzánském paláci. Stejně jako na Pražském hradě budou tématem podle úřadu vlády aktuální evropské otázky, visegrádská spolupráce a rozvoj přeshraniční dopravní a energetické infrastruktury. Diskutovat by měli i o obranné a bezpečnostní spolupráci a o přípravě červencového summitu NATO ve Varšavě.

Později odpoledne polský prezidentský pár položí věnec ke hrobce Václava Havla. Návštěvu Prahy Duda zakončí setkáním s polskými podnikateli.

Newsletter