Dolar posiluje v dolarovém indexu i proti euru. Společnou měnu oslabily komentáře z ECB hovořící o prostoru pro snížení sazeb a možnosti zasáhnout v případě posilování kurzu. Měny regionu oslabují. Koruna nejprve zpevnila pod 26,00 za euro, a byla tak nejsilnější do března. Aktuálně zisky umazává směrem zpět k 26,10 za euro.

Na Hrad přijel polský prezident Duda, bude jednat se Zemanem

Na Pražský hrad přijel na svou první návštěvu Česka polský prezident Andrzej Duda. Byl uvítán na prvním hradním nádvoří s vojenskými poctami. Následovat bude setkání s českým prezidentem Milošem Zemanem. Budou jednat třeba o migraci, visegrádské spolupráci nebo o výstavbě dopravních koridorů. Odpoledne se potká s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Zeman se ženou Ivanou přivítal polský prezidentský pár u vstupu na první nádvoří Pražského hradu. Následovaly polská a česká hymna i čestná salva.

Oba prezidenti budou dopoledne mluvit podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka o spolupráci zemí visegrádské čtyřky a jejich společném postupu při řešení migrační krize. Na řadu by měla přijít i ekonomická témata, například výstavba dopravních koridorů. Po osobním setkání budou společně jednat národní delegace.

Poté se bude na Hradě podávat slavnostní oběd, na který se připojí bývalý prezident Václav Klaus a předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Prezidenti si také vymění nejvyšší stání vyznamenání. Duda obdrží Řád Bílého lva a prezident Zeman Řád Bílé orlice.

Odpoledne se Duda setká s premiérem Sobotkou, jednat budou v Hrzánském paláci. Stejně jako na Pražském hradě budou tématem podle úřadu vlády aktuální evropské otázky, visegrádská spolupráce a rozvoj přeshraniční dopravní a energetické infrastruktury. Diskutovat by měli i o obranné a bezpečnostní spolupráci a o přípravě červencového summitu NATO ve Varšavě.

Později odpoledne polský prezidentský pár položí věnec ke hrobce Václava Havla. Návštěvu Prahy Duda zakončí setkáním s polskými podnikateli.

Newsletter