Na Hradě budou dva týdny vystaveny české korunovační klenoty

České korunovační klenoty budou od dnešního rána k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu. Svatováclavská koruna, královské žezlo a jablko i další součásti soupravy budou vystaveny po dobu dvou týdnů při příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV. Lidé si je mohou prohlédnout zdarma.

Korunovační klenoty se vystavují pouze při zvláštních příležitostech, například při volbě prezidenta. Naposledy si je veřejnost mohla prohlédnout před třemi lety, když se stal novu hlavou státu Miloš Zeman.

Pro účely oslavy výročí narození Karla IV. byly z Korunní komory v kapli svatého Václava vyneseny ve čtvrtek. Na Pražském hradě se kvůli tomu sešli držitelé sedmi klíčů, jimiž se odemykají dveře do komory i do trezoru, v němž jsou klenoty symbolizující českou státnost uloženy.

Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu a korunovační plášť s doplňky. Svatováclavskou korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem. Ostatní předměty jsou novější.

Svatováclavská koruna měla být původně součástí výstavy Žezlo a koruna v Císařské konírně. V únoru však Správa pražského hradu informovala, že klenoty budou vystaveny samostatně. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman si přál, aby lidé měli možnost klenoty vidět zdarma. Korunu mohli lidé vidět už v sobotu, kdy byla vystavena na slavnostní mši v katedrále svatého Víta.

Newsletter