Na hradeckém kraji a Zdravotnickém holdingu zasahuje policie

Na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje v centru Hradce Králové a v sídle Zdravotnického holdingu kraje na Pospíšilově třídě od dnešní dopoledne zasahuje policie. ČTK to potvrdili mluvčí hejtmanství Martina Götzová a předseda představenstva holdingu Miroslav Procházka. Bližší informace k policejnímu zásahu neměli. Pravděpodobně se ale zásah týká nejen úředníků, ale i některých místních politiků.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej ČTK řekl, že v kraji zasahují kriminalisté z této jednotky. „Vzhledem k tomu, že podávání informací z trestního řízení si vyhradilo Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové, více informací nebudeme poskytovat,“ doplnil Ibehej.

Zpravodaj ČTK na hejtmanství zjistil, že v úřadu je nejméně deset policistů a zaměřili se nejspíš na odbor zdravotnictví a investic. Je pravděpodobné, že se policisté zajímají o data z elektronické komunikace asi dvacítky úředníků a politiků z vedení kraje. Podle České televize je zajímá mailová korespondence hejtmana Lubomíra France, radního pro ekonomiku Josefa Táborského, radní pro zdravotnictví Jany Třešňákové a radního pro majetek a investice Josefa Dvořáka (všichni ČSSD) a vedoucích odborů zdravotnictví a investic. Hejtman Franc a radní Táborský jsou senátory a mají imunitu. Policisté se ale podle ČT prokázali takovými doklady s povoleními, která jim podobný zákrok umožňují.

Největší nynější zakázkou kraje ve zdravotnictví je přestavba nemocnice Náchod za odhadovaných 1,3 miliardy korun. V pátek by se měli otevírat obálky s nabídkami uchazečů. „Něco tu proběhlo, že by je (policisty) mohly zajímat dokumenty k rekonstrukci náchodské nemocnice, ale jsou to jen spekulace,“ citoval server novinky.cz opozičního zastupitele Vladimíra Dernera (KDU-ČSL).

Obvyklý chod krajského úřadu zásah policie podle zjištění zpravodaje ČTK nijak neomezil. Recepce hejtmanství fungovala dopoledne normálně, návštěvy a úředníci jí procházeli. Na nádvoří hejtmanství dopoledne neparkovalo žádné auto označené jako policie.

Newsletter