Na internetu se objevil falešný průzkum k britskému referendu

Na internetu byly dnes zveřejněny výsledky průzkumu ukazující náskok odpůrců britského členství v Evropské unii ve výši čtyř procentních bodů, ukázalo se ale, že sondáž je padělaná. Anketa vypadala jako od společnosti BMG Research, ta ale na twitteru prohlásila, že svůj nejnovější průzkum se chystá teprve zveřejnit.

Falešný internetový průzkum udával, že 45 procent dotázaných chce opustit Evropskou unii a 41 procent si přeje zůstat, zbytek respondentů nebyl rozhodnutý. Společnost BMG Research naposledy zveřejnila sondáž k nadcházejícímu referendu na konci května, 45 procent dotázaných by tehdy hlasovalo pro odchod a 44 procent pro setrvání v EU.

Agentura Reuters poznamenala, že smyšlený průzkum se objevil v době, kdy trh reaguje na výsledky sondáží velmi citlivě. V úterý po zveřejnění průzkumu TNS, který favorizoval tábor podporující odchod z EU, hodnota libry poklesla na dvouměsíční minimum.

Vypsání referenda slíbil britský premiér David Cameron v rámci kampaně před posledními parlamentními volbami, které jeho konzervativci loni v květnu nakonec přesvědčivě vyhráli. V únoru se premiér dohodl s šéfy států a vlád EU na nové podobě vztahů mezi Londýnem a Bruselem, nyní vede kampaň za pokračování členství své země v unii.

Newsletter