Na Islandu začaly volby, v nichž může zvítězit Pirátská strana

Na Islandu dnes začaly hodinu před polednem SELČ předčasné parlamentní volby, v nichž má šanci zvítězit a dostat se do vlády Pirátská strana. Volební místnosti se uzavřou v deset hodin večer místního času (půlnoc SELČ) a částečné výsledky by měly být známy už během noci na neděli.

Nebývalý vzestup Pirátské strany souvisí s obrovským rozčarováním Islanďanů z tradičních politických stran po finančním krachu země v roce 2008. Pirátům pomohl i letošní skandál kolem takzvaných Panamských dokumentů, do něhož byl zapleten i tehdejší premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, který kvůli tomu v dubnu odstoupil.

V průzkumu veřejného mínění z konce minulého týdne podpořilo nejvíce dotázaných právě Pirátskou stranu, a to 22,6 procenta. Pro vládní Stranu nezávislosti se jich vyslovilo o 1,5 procentního bodu méně. Je tak zřejmé, že žádná strana nezíská nadpoloviční většinu mandátů k vytvoření jednomandátové vlády.

Piráti již předem vyloučili vytvoření koalice s kteroukoli z nynějších dvou vládních stran – středopravou Stranou nezávislosti a centristickou Pokrokovou stranou. Spojit by se ale mohli například s Levicově-zeleným hnutím, které v průzkumu skončilo třetí s podporou 18,6 procenta respondentů, a s dalšími opozičními stranami.

Newsletter