Na nové britské 20librové bankovce bude malíř Turner

Na nové britské bankovce v hodnotě 20 liber (690 Kč) bude britský malíř Joseph Mallord William Turner. Informovala o tom britská centrální banka Bank of England. Nová bankovka bude vydána do roku 2020 a Turner nahradí na bankovce ekonoma z 18. století Adama Smithe.

Bank of England uvedla, že od veřejnosti obdržela téměř 30.000 návrhů. Bylo to vůbec poprvé, kdy se veřejnost mohla vyjádřit k tomu, koho by chtěla vidět na nové bankovce. Banka vybrala malíře, který zemřel v roce 1851, z užšího seznamu umělců, na kterém byli dále Charlie Chaplin, sochařka Barbara Hepworthová, malíř William Hogarth a hrnčíř a průmyslník Josiah Wedgwood.

„Turner je možná jeden z nejvlivnějších britských umělců všech dob,“ uvedl guvernér banky Mark Carney. Turner byl romantický krajinář a bývá pokládán za předchůdce impresionismu.

Na nové plastové bankovce bude Turnerův obličej a jeden z jeho nejslavnějších obrazů The Fighting Temeraire zobrazující starou, opotřebovanou bitevní loď Temeraire vlečenou k poslednímu kotvišti k rozebrání.

Veřejný zájem o Turnera oživil v roce 2014 film nadšeně přijatý kritiky Mr. Turner, napsala agentura Reuters.

Newsletter