Na obranu by příští rok mělo jít 52,5 mld. Kč, o desetinu více

Na obranu by příští rok mělo jít 52,5 miliardy korun, meziročně o deset procent více. Na výši rozpočtu na rok 2017 se zástupci ministerstev obrany a financí dohodli už před prázdninami. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Původní návrh, který pro obranu počítal s 51,9 miliardy korun, se tak zvýšil o 600 milionů.

Návrh rozpočtu, který na konci května projednala vláda, počítal pro ministerstvo obrany na příští rok s výdaji 51,9 miliardy korun, což by byl proti letošnímu roku čtyřmiliardový nárůst. V roce 2018 by měl být podle květnového návrhu rozpočet 57,1 miliardy korun a pro rok 2019 62 miliard.

Podle Medka je rozpočtový výhled pro ministerstvo důležitý, aby mohlo plánovat důležité zakázky. V příštích letech chce nakoupit nové vrtulníky, radary, děla nebo obrněné transportéry. Potřebovat na to bude desítky miliard korun. Po dřívějších letech úspor v armádě zůstal podle odborníků vnitřní dluh asi 100 miliard korun. Řada techniky je zastaralá.

Vládní koalice se před časem dohodla, že na obranu do roku 2020 začne dávat 1,4 procenta HDP. Chtěla by se tak alespoň přiblížit dvěma procentům HDP, které by měla na obranu vydávat každá členská země NATO. V současnosti se český obranný rozpočet pohybuje kolem jednoho procenta HDP. Pokud by platil výhled ministerstva financí na příští roky, koalici by se slibu 1,4 procent HDP podařilo dosáhnout jen stěží. V roce 2020 by to totiž znamenalo skokový nárůst v řádu desítek miliard korun. Vládní politici ale často v této souvislosti poukazují na rostoucí český HDP. Protože roste ekonomika a HDP, procento peněz na obranu se i přes rostoucí rozpočet výrazně nezvyšuje.

Nízké výdaje na obranu u většiny členských států NATO kritizuje vedení aliance. Poukazuje na zhoršenou bezpečnostní situaci ve světě. Podle předsedy Vojenského výboru NATO Petra Pavla tempo zvyšování výdajů na obranu v zemích NATO neodpovídá špatné bezpečnostní situaci a Česko je v otázce vydávaných peněz na obranu v poslední čtvrtině aliančních zemí.

Newsletter