Na pobočkách ČS vybrala polovina klientů ERB bank tři miliardy Kč

Na vybraných pobočkách České spořitelny vybralo za necelý měsíc do dnešního dopoledne 2542 klientů ERB bank 2,95 miliardy Kč. Peníze si vybrala téměř polovina klientů, která dostala 84 procent částky určené k jejich výplatě. Zbývá vyplatit ještě 579 milionů 2869 klientům. ČTK to dnes řekla Pavla Kozáková z tiskového oddělení ČS.

Česká národní banka 11. října oznámila, že ERB bank není schopna dostát svým závazkům. Výplaty klientům zahájila ČS 20. října. Dne 24. října ČNB bance odejmula licenci. Hlavními důvody byly nefunkční řídící a kontrolní systém banky a nákup dluhopisů v rozporu s právními předpisy. Nárok na výplatu náhrady vkladu má přes 5400 klientů ERB bank, kteří mají celkem pojištěné vklady 3,53 miliardy korun.

Průměrný vklad na klienta podle Garančního systému finančního trhu (GSFT) mírně přesahuje 650.000 Kč. GSFT eviduje 86 takzvaně nadlimitních vkladů, které v den vydání oznámení ČNB přesáhly 100.000 eur (2,72 milionu Kč). V součtu jde o téměř 47 milionů korun. Tyto peníze přesahující limit pojištění vkladů budou představovat pohledávku klientů za bankou, protože nejsou pojištěné GSFT.

Banka s ruským kapitálem ERB bank se zaměřovala hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytovala i běžné bankovní služby. V ČR má pobočky v Praze a v Karlových Varech. ČNB udělila licenci ERB bank, dříve známou pod názvem Evropsko-ruská banka, v roce 2008. Bance tak dala právo působit po celé Evropské unii. Šlo o první ruský finanční ústav, který od rozpadu bývalého Sovětského svazu získal novou licenci v zemi EU.

Newsletter