Na sedmi místech Česka dnes budou lidé protestovat proti úložišti

Na sedmi místech Česka budou lidé protestovat proti trvalému úložišti radioaktivních odpadů. Kvůli výběru vhodného místa pro jeho stavbu letos správa úložišť v těchto sedmi lokalitách zahajuje první etapu průzkumných prací. Obce a místní spolky, které s tím nesouhlasí, dnes pořádají pochody, koncerty a další akce. Společný happening nazvaný Den proti úložišti zorganizovaly podruhé. Před rokem se akcí někde zúčastnily desítky a jinde i stovky lidí.

Státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zatím pro stavbu úložiště zvažuje lokality Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok u Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku a také tři místa na Vysočině: Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví hora na Žďársku. Úložiště má v Česku vzniknout do roku 2065. Trvale by v něm měly být uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren.

Akce sobotního Dne proti úložišti začnou ve dvou místech ráno. Účastníci pochodu v lokalitě Čertovka se sejdou v 08:30 na nádraží v Blatně. Putování místy ohroženými vybudováním úložiště v lokalitě Horka bude od 09:00, lidé budou vycházet z Budišova, Hodova, Náramče a Rudíkova. Ve zbývajících pěti lokalitách se program bude odehrávat po poledni. V území nazvaném Březový potok se starostové chystají kolem 14:45 vydat společné prohlášení. Sejdou se v Pačejově.

Newsletter