Na Slovensku podle výboru rostou projevy extremismu na internetu

Na Slovensku posiluje extremismus a projevy radikalizace společnosti, což se projevuje zejména nenávistnými komentáři na sociálních sítích. Upozornili na to dnes zástupci slovenské vlády, mimovládních organizací a dalších institucí, kteří jsou sdruženi v poradním výboru státu na předcházení různých forem intolerance.

„Výbor si všiml, že tyto komentáře jsou často zaměřené proti cizincům, uprchlíkům, muslimům, Romům, Židům a jiným skupinám. Ve vícero případech nenávist prorostla až do fyzických útoků,“ uvedl výbor v prohlášení, podle kterého je takové jednání nepřijatelné a za potřebné zároveň označil potrestání pachatelů.

Slovenští kriminalisté v uplynulých měsících prověřovali několik komentářů na sociálních sítích. Mezi nimi byl i příspěvek poslance krajně pravicové parlamentní strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Milana Mazureka, který podle médií zpochybňoval holokaust a velebil nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Podle vyšetřovatele poslanec ale nepřekročil hranice svobody projevu.

Poradní výbor vlády k předcházení a eliminaci rasismu, xenofobie, antisemitismu a ostatních forem intolerance také uvedl, že nenávistné projevy, které jsou motivovány rasovou, etnickou nebo náboženskou nesnášenlivostí, nemají na Slovensku místo. Vybídl rovněž ke spolupráci mezi státem a občanským sektorem s cílem zastavit šíření nenávisti.

Newsletter