Na Slovensku se v letošním roce zvyšuje zájem o podnikání

Na Slovensku se v letošním roce zvyšuje zájem o podnikání. Počet nově založených firem se v prvním pololetí přiblížil výsledku za celý minulý rok, vyplývá z nové analýzy poradenské společnosti Bisnode Slovensko.

Loni na Slovensku vzniklo 12.683 společností s ručením omezeným a akciových společností, což bylo nejméně za posledních šest let. „Aktuální data naznačují, že trend se začal obracet. A to výrazně. Za první pololetí 2016 vzniklo téměř tolik kapitálových společností (10.365 firem), než za celý minulý rok,“ uvedla poradenská společnost.

Analytik Bisnode Slovensko Milan Seliak obrat v zájmu o podnikání na Slovensku zdůvodnil růstem ekonomiky i spotřeby obyvatelstva. „Ekonomiku táhnou levné hypotéky a pokles nezaměstnanosti. Tyto dva faktory způsobují zmiňovaný růst spotřeby,“ uvedl. Polovina nových firem podle něj podniká v oblasti maloobchodu a velkoobchodu.

Počet nově vzniklých firem na Slovensku klesl poté, co předchozí vláda současného premiéra Roberta Fica zavedla povinnost platit minimální daň z příjmů bez ohledu na hospodářský výsledek firem. Současný koaliční kabinet ve svém programovém prohlášení slíbil, že toto opatření zruší.

Zástupci slovenských podnikatelů tento týden kritizovali plány Ficova kabinetu vybrat na daních více peněz, mimo jiné zdaněním dividend či prostřednictvím mimořádných odvodů od podniků a bank.

Newsletter