Na stránky německého parlamentu útočili zřejmě ruští hackeři

Za loňským útokem na internetové stránky německého Spolkového sněmu stáli zřejmě hackeři podporovaní ruskými úřady. Uvedl to dnes Hans-Georg Maassen, šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci kontrarozvědky. Útok na parlamentní servery loni v květnu vedl ke čtyřdenní odstávce vnitřní sítě. Ve čtvrtek zřejmě ruští hackeři útočili opět, a to na centrálu strany kancléřky Angely Merkelové.

Za loňským útokem byla podle BfV zřejmě ruská skupina Sofacy/APT28, která je údajně napojená na ruské úřady. Ve čtvrtek vyšlo najevo, že terčem útoku ruských hackerů se staly i servery v berlínském sídle Křesťanskodemokratické unie (CDU), tedy vládní strany kancléřky Merkelové.

Podle BfV jsou útoky ruských hackerů součástí dlouholeté a mezinárodně orientované strategie, jejímž cílem je získávání důležitých informací. Jde tedy o špionáž, uvedl ředitel úřadu Maassen.

„V poslední době jsou ale ruské tajné služby připraveny uchýlit se i k sabotáži,“ dodal. Cílem takových útoků jsou podle něj nejen vládní úřady, ale i telekomunikační firmy, energetické podniky, vysoké školy a další vzdělávací instituce.

„Kybernetický prostor je místem vedení hybridní války,“ uvedl Maassen. Zajistit je podle něj nyní potřeba hlavně bezpečnost takzvané kritické infrastruktury, tedy například energetické, zdravotní, dopravní a peněžní.

Newsletter