Na Ukrajině dnes probíhají komunální volby

Na Ukrajině se dnes otevřely volební místnosti, v nichž budou voliči mezi sedmou hodinou ranní a devatenáctou večerní SEČ vybírat zastupitele ve víc než 10.000 obcích a starosty oblastních center a velkých měst. Zatímco na západě země jsou favority kandidáti proevropsky a národně orientovaných stran, na ruskojazyčném východě zřejmě radnice obsadí levicové politické formace a strany prosazující spolupráci s Ruskem.

Rozdělení Ukrajiny na proevropský západ a proruský východ podle komentátorů dnešní volby nijak nezmění. V Kyjevě sílí hlasy, že se může stát pravý opak: posílení místních samospráv, které je v době klesající popularity prezidenta a parlamentu pravděpodobné, může zemi přiblížit federalizaci. Tu ale nynější vedení státu důrazně odmítá.

Na západě Ukrajiny mají volby dva hlavní favority. Zatímco vysoké procento hlasů pro prezidentský Blok Petra Porošenka se všeobecně očekává, obliba strany Vlast expremiérky Julije Tymošenkové naznačená průzkumy preferencí je pro analytiky překvapením. Na východě se zřejmě prosadí proruský Opoziční blok a menší strany reprezentující krajní levici. Volební účast komunistů od letošního roku nově zakazuje zákon.

Místní volby z rozhodnutí Kyjeva neproběhnou ve 125 obcích Doněcké a 146 obcích Luhanské oblasti, které kontrolují proruští povstalci. Hlasovat se nebude ani na Krymu obsazeném a anektovaném loni Ruskem. Volební účast se očekává poměrně vysoká, podle optimistů by mohla dosáhnout až 70 procent.

Na volby bude dohlížet 1500 zahraničních pozorovatelů, z Ruska nepřijel nikdo. Ucelenější výsledky se očekávají v pondělí.

Newsletter