Na Úřadu vlády se dnes uskuteční další jednání o OKD

V Praze se dnes vpodvečer uskuteční další jednání o aktuální situaci černouhelné firmy OKD. Zúčastní se ho premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministři, zástupci odborů, zaměstnavatelských svazů a Moravskoslezského kraje. V podobném složení se už pracovní skupina setkala v druhé polovině května.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v pátek uvedl, že by stát mohl těžební společnosti OKD poskytnout finanční pomoc při případné reorganizaci. V každém případě ale bude požadovat garance, že o vložené peníze nepřijde.

OKD je od května v úpadku. Podle čtvrtečního vyjádření generálního ředitele OKD Dalea Ekmarka bude firma letos potřebovat externí úvěr 700 milionů až miliardu korun. Při procesu reorganizace, kterému firma dává přednost před konkurzem, by se podnik neobešel bez pomoci státu. Jinak podle ředitele hrozí to, že by firma musela zastavit provoz.

OKD se dostalo do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Nyní v ní i s dodavatelskými zaměstnanci pracuje asi 12.000 lidí.

Newsletter