Na většině syrského území se podle opozice dodržuje příměří

Syrská armádní letadla dnes útočila na několika místech v Sýrii a armáda postoupila v noci proti povstalcům poblíž Damašku. Syrská agentura SANA také ohlásila noční sebevražedný útok v provincii Latákíja, při němž zemřeli dva policisté. Na většině území Sýrie nicméně podle opozičních zdrojů panuje klid a je dodržováno příměří, které vstoupilo v platnost v závěru loňského roku. Opoziční skupiny dnes nezopakovaly sobotní pohrůžku, že příměří vypovědí, protože vláda a její spojenci se jím prý neřídí.

Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) oznámila, že letadla dnes bombardovala vesnice v provincii Halab a také v Idlibu. U Damašku vojáci obsadili desítku farem poblíž města Dúmá. Od začátku příměří přišli o život čtyři civilisté a devět oponentů Damašku. Příměří se ovšem netýká teroristických skupin a útoky na ně jsou legitimní.

Po sobotní půlnoci se dva muži přiblížili k hlídce v pobřežním Tartúsu v provincii Latákíja. Hlídce se zdáli podezřelí a snažila se je legitimovat. Muži v té chvíli odpálili pásy s výbušninami, které měli na těle, a kromě nich zemřeli i dva policisté.

Muhammad Rašíd ze skupiny Džajš an-Nasr, která působí hlavně v západní provincii Hamá, řekl, že dnes byla provincie klidná. Po střetech v údolí Barada u Damašku byl obnoven klid.

Ve středu povstalci pohrozili, že pokud armáda a její spojenci nepřestabou útočit do sobotního večera, příměří vypovědí. Útoky i nálety ale do stanovené hodiny ustaly.

Newsletter