Dolar postupně umazává ranní ztráty, a to jak proti procyklickým měnám, tak i v dolarovém indexu. V případě eurodolaru působí nejen dolarový obrat, ale i evidentní plošný výprodej eura. Oslabující euro proti dolaru nijak nezatěžuje měny regionu. Ty sílí, včetně koruny, která se obchoduje pod hranicí 26,15 za euro.

Na vládě chce Sobotka mluvit o Babišových návrzích změn v EET

Ministři dnes mají diskutovat o chystaných změnách v systému elektronické evidence tržeb (EET), s nimiž přišel ministr financí Andrej Babiš (ANO). Premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku minulý týden rozčílilo, že Babiš přichází s vyjmutím e-shopů a malých živnostníků, kteří se přihlásí k daňovému paušálu, na poslední chvíli. Babiš ale uvedl, že evidence tržeb pro restaurace a ubytování bude spuštěna beze změn 1. prosince. Změny, které chce jeho úřad prosadit, by měly platit zřejmě od 1. dubna 2017.

Sobotka bude chtít dnes od Babiše slyšet, že ministr financí už další úpravy nenavrhne. Babišovy návrhy minulý týden vyvolaly roztržku při jednání koaliční rady. Premiér tehdy řekl, že ho návrh znepokojil a rozčílil. Babiš chce ve Sněmovně už tento týden navrhnout, aby z EET mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250.000 korun. Další změna by se týkala webových obchodů, kde by se evidence netýkala plateb kartou prostřednictvím internetu. O víkendu uvedl, že návrh na tyto změny v systému EET nepředloží dnes vládě, ale rovnou na jednání Sněmovny. V dopise premiérovi odmítl, že jsou změny chaotické. Vládě hodlá dnes zopakovat argumenty, které řekl už na koaliční radě.

V rámci běžné agendy ministři posoudí návrh na vybudování Národního centra kybernetické bezpečnosti pro 400 zaměstnanců v místě části původních vojenských kasáren v Brně – Černých Polích. Kabinet probere také strategii k účinnější digitalizaci veřejné správy. Dokument počítá s tím, že namísto rozličných serverů umístěných na jednotlivých úřadech budou služby provozovány v silných datových centrech. Vláda rozhodne také o peněžním daru ve výši 20 milionů korun Bulharsku a deseti milionů korun Jordánsku v souvislosti s migrační krizí.

Na jednání vlády se vrátí novela zákona o pobytu cizinců, která má umožnit cizincům pracujícím v Česku delší pobyt než 90 dnů. Pokud nyní chtějí pracovat déle, musejí žádat o prodloužení víza. Na předposlední schůzi ji ministři odložil, protože ji chtěli projednat za přítomnosti chybějícího ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD).

Newsletter