Na webu se objevil obrázek pasu Michelle Obamové

Bílý dům vyšetřuje kybernetický útok, v jehož důsledku se v internetu objevil obrázek pasu americké první dámy. Novinářům to dnes ve Washingtonu sdělila ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová. I když vládní úředníci nepotvrdili, že by fotografie pasu Michelle Obamové byla autentická, podle agentury AP není důvod o tom pochybovat.

Informace o pasu Obamové byla součástí kolekce e-mailů s datem od února 2015 do letošního července, které hackeři ukradli s poštovního účtu služby Gmail. Účet patřil externímu zaměstnanci Bílého domu, který měl na starosti organizování služebních a oficiálních cest.

V ukradených souborech byla fotografická informace o pasu Michelle Obamové včetně čísla pasu a data a místa jejího narození. Většina publikovaných údajů je veřejně dostupná.

Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta se prezidentský úřad záležitostí „zevrubně“ zabývá. Zatím však prý vyšetřování nelze blíž komentovat. Záležitostí se zabývá i americká Tajná služba, prezidentská ochranka.

Informace o pasu Obamové byla vystavena na serveru DCLeaks, který nedávno publikoval ukradené maily bývalého ministra zahraničí Colina Powella. Server si prý klade za cíl var

Newsletter