Nabídka dánské Dong je největší primární nabídkou v letošním roce

Primární nabídka akcií dánské energetické společnosti Dong Energy, která se zaměřuje na výrobu elektřiny z větru, se stala největší primární nabídkou v letošním roce. Nabídka ohodnotila celou firmu na 98 miliard dánských korun (356,2 miliardy Kč) a její akcie dnes, první obchodní den na burze, posílily o více než deset procent, napsala agentura Reuters.

Dong je podle tržní kapitalizace největší firmou v Dánsku. Její dva největší akcionáři, vláda a konsorcium vedené bankou Goldman Sachs, nabídly na burze celkem 72,83 milionu akcií, tedy 17,4 procenta. Po nabídce by vláda měla zůstat majoritním akcionářem s podílem více než 50 procent; Goldman Sachs má mít 13,4 procenta.

Firma Dong je ukázkou jedné z největších transformací evropské energetické firmy v posledních letech. Původně se zaměřovala pouze na výrobu elektřiny a průzkum těžby ropy v Dánsku. Nyní jsou tři čtvrtiny jejího kapitálu spojené s rozvojem a provozem větrných farem na moři. Firma postavila více než čtvrtinu všech mořských větrných farem. Má také velké projekty v Británii a v Německu, včetně elektrárny Hornsea 1, která se má celosvětově stát největší větrnou elektrárnou na moři.

Firma v posledních čtyřech letech hospodařila s čistou ztrátou. Důvodem byly odpisy jejích ropných aktivit. Letos má však vykázat zisk.

Newsletter