Nad neplatiči nájmu může majitel snadno zvítězit

V Česku se množí případy, kdy majitel v dobré víře pronajme byt, ale z nájemníka se vyklube neplatič, který se navíc nehodlá z bytu vystěhovat. A ve většině takových případů nemá majitel velkou šanci se svých peněz dočkat, protože soudní řízení trvá dlouho, neplatič se může účelově odvolávat a nakonec vyhlásí osobní bankrot a věřitelé se o nízké splátky dělí. Mnohdy ještě větším problémem než nedobytné nájemné je pro vlastníka právě případ, kdy se nájemce odmítne i po řádné výpovědi z bytu odstěhovat a blokuje jej tak pro další zájemce.

V takových případech se jako obrana práv majitele bytu nebo domu dá použít doložka přímé exekuční vykonatelnosti. Nutné však je na tuto eventualitu myslet již na začátku, tedy při sepisování nájemní smlouvy. K ní stačí prostřednictvím notáře sepsat dohodu se svolením k vykonatelnosti, která tuto doložku obsahuje.

„S množícími se případy, kdy nájemník neplatí nájem, nemovitost nehodlá opustit a majitel bytu nemá moc možností, jak se svých práv dovolat, upozorňuje Notářská komora ČR na možnost sepsání dohody o tzv. přímé vykonatelnosti spolu s nájemní smlouvou. Tu sepíše každý notář a majitel se tak vyhne problémům s potenciálním neplatičem, protože nemusí čekat na rozhodnutí soudu, které může celý proces protahovat. S okamžitou platností totiž lze problémového nájemníka vystěhovat. Přelom roku bývá obdobím prodlužování či podpisů nových nájemních smluv a tuto doložku mohu pronajímatelům nemovitostí, kteří se chtějí vyhnout možným problémům, doporučit,“ říká Mgr. Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

Čekat na rozhodnutí soudu, který vydá exekuční titul povolující vystěhování, může trvat měsíce, ale i roky. Neplatiči se tak dostávají do mnohem výhodnější situace než majitel, který je v právu, za byt třeba splácí hypotéku, ale v jeho bytě někdo bydlí zdarma. Vymáhat své právo bez doložky přímé exekuční vykonatelnosti znamená kromě obvyklého prodlení i další soudní výdaje. Neplatič se může odvolávat, následně vyhlásí osobní bankrot a šance na vrácení dluhu se ještě zmenší. Dohodu se svolením k vykonatelnosti je nejlépe sepsat současně s podpisem nájemní smlouvy, přičemž nájemce v dohodě udělí souhlas s tím, že pokud nájem přestane hradit, po domluveném období může být přikročeno k jeho vystěhování. Vzhledem k množícím se případům problémových neplatičů čeká Notářská komora ČR zvýšený zájem o sepis tohoto druhu doložky.

Newsletter