Americké trhy jsou dnes otevřené. Obchodování je však zkráceno na dobu od 15:30 do 19:30 našeho času. Dolar drží ztráty proti euru. Procyklické měny v plusu, koruna dosáhla lehkého zisku, poté oslabila nad 26,15 za euro.

Nálada spotřebitelů dle Univ. Michigan v USA v květnu nečekaně klesla

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v polovině května nečekaně snížila. Zhoršilo se jak hodnocení současné situace, tak očekávání do budoucna, plyne z dnešních předběžných výsledků pravidelného průzkumu Michiganské univerzity. Celkový index důvěry klesl na 88,6 bodu z dubnové úrovně 95,9 bodu.     

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že index bude na 96 bodech. Na počátku roku přitom vystoupil souhrnný ukazatel důvěry na jedenáctileté maximum téměř 100 bodů.     

Ukazatel, který vyjadřuje, jak spotřebitelé hodnotí současnou situaci v ekonomice, sestoupil o 7,2 bodu na 99,8 bodu. Složka spotřebitelských očekávání klesla podobným tempem na 81,5 bodu.     

Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně a snaží se z nich odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Tato kategorie se na hrubém domácím produktu (HDP) USA podílí asi dvěma třetinami.     

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí dál prudce zpomalila tempo růstu, a to na 0,2 procenta po vzestupu o 2,2 procenta v předešlém kvartálu. Ještě ve třetím čtvrtletí HDP vzrostl o pět procent. Na nečekaně slabý výkon největší světové ekonomiky mělo částečně vliv špatné počasí, které zasáhlo spotřebitelskou poptávku, ale také silný kurz dolaru a stávky v přístavech na západním pobřeží USA. 

Newsletter