Nálety koalice prý zabily tři vůdce IS, včetně ministra financí

Letadla mezinárodní koalice vedené Američany při jednom z útoků zabila tři z vůdců Islámského státu (IS). Jedním z nich byl muž, který se staral o finance. Oznámil to dnes mluvčí americké armády Steve Warren.

Podle něj zemřel při listopadovém útoku abú Saláh, označovaný některými zdroji za ministra financí IS. „Je to třetí člen finanční sítě IS, jehož jsme zabili. Jeho smrt i smrt těch, kteří zemřeli před ním, vyčerpává možnosti koordinovat finance té organizace,“ řekl Warren.

Při dalších listopadových útocích zemřel podle Warrena muž, který měl v IS na starosti „vymáhání peněz od civilistů“. Třetí obětí byla osoba, která koordinovala „předávání informací, osob a také zbraní“.

„Tyto útoky jsou příkladem toho, jak jsem schopni ničit extremistické kruhy,“ řekl mluvčí.

Už v srpnu se objevila zpráva o úspěšném útoku na vedení IS. USA tehdy oznámily, že americký bezpilotní letoun zabil u Mosulu druhého nejvýše postaveného velitele IS Hadžího Mutaze, který měl vliv především na finance, média, operace a logistiku islamistů. Zastupoval také abú Bakra Bagdádího, samozvaného vůdce chalífátu, který islamisté vyhlásili na území Sýrie a Iráku loni v létě. Nedávno USA vyslaly do Sýrie speciální jednotku, která se má podílet na vyhledávání členů IS a poskytovat informace, které usnadní cílené akce letectva.

Newsletter