Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Nápad roku: technologie, která rozeznává zvuky

Absolutním vítězem letošního devátého ročníku soutěže Nápad roku a vítězem kategorie Coolpad Startup roku 2016 se stal Pavel Konečný, jehož technologie Neuron Soundware učí počítače rozumět zvukům. Oznámili to dnes organizátoři soutěže.

Celkově druhý a současně vítězem kategorie Ekonom Student podnikatel je Vladislav Vacek s projektem Locaid.me, který pomáhá s evakuací a záchrannými akcemi při krizových situacích. Třetím nejlepším nápadem dle hlasování poroty je DevCharge Vladimíra Vlacha, který umožňuje jakýmkoliv strojům přijímat mobilní platby.

Tým vítězného projektu čeká, vedle finanční odměny, pobyt v hlavním městě startupů, americkém Silicon Valley, včetně účasti na konferenci TechCrunch Disrupt.

Panel investorů bude s vybranými projekty jednat o investicích až deset milionů korun. „Konkurence byla letos velmi vysoká a porota ocenila vysokou kvalitu přihlášených projektů. Lidé se zajímavými nápady a technologiemi se přihlásili ze všech krajů České republiky i ze Slovenska. Velmi nás také potěšilo, že chuť do vlastního podnikání zdaleka nemají jen studenti a dvacátníci. Nadpoloviční většina přihlášených byla starší než 30 let a necelé čtvrtině je přes 40 let,“ uvedl zakladatel soutěže Martin Kešner.

Vítězný projekt Pavla Konečného Neuron Soundware je mladý startup, který právě dokončil pražský akcelerační program StartupYard 2016. Jeho tým vyvinul technologii umělé inteligence, která rozumí zvukům. To v praxi nachází využití zejména při audio diagnostice v průmyslových zařízeních. Zvuk a vibrace jsou totiž často nejjednodušší a nejlevnější metodou odhalování existujících či blížících se mechanických závad. Digitální mozek Neuron Soundware tak snižuje náklady na údržbu, umožňuje vzdálený dohled nad zařízeními a detekuje poruchy v reálném čase.

Do soutěže Vodafone Nápad roku se letos přihlásilo 171 projektů, o 19 více než minulý rok. Celkový počet všech přihlášených nápadů tak s letošním ročníkem dosáhl čísla 1241. Porota nejprve vybrala 30 nejlepších, ze kterých následně vzešla finálová třináctka. Vítězové jednotlivých ročníků už získali investice v celkové výši přes 50 milionů korun.

Newsletter