Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Napětí v Aténách roste. Tsipras hrozí odchodem

Řecký premiér Alexis Tsipras spojuje dnešní klíčové hlasování parlamentu o reformách požadovaných mezinárodními věřiteli s vyjádřením důvěry vládě. Pohrozil, že pokud ho nepodpoří všichni poslanci jeho levicové strany SYRIZA, podá demisi, napsal server listu To Vima.

Tsipras dnes žádal svůj poslanecký klub o podporu s tím, že by pro něho bylo obtížné setrvat ve funkci ministerského předsedy bez opory svých poslanců. „Buď mě podpoříte všichni, nebo zítra (ve čtvrtek) podám demisi jako premiér,“ citoval jej To Vima.

V telefonickém rozhovoru s šéfem proevropské liberální strany To Potami Stavrosem Theodorakisem, který hodlá se svými stranickými kolegy podpořit reformy, pak prohlásil, že vnímá to, jak se ve 300členném parlamentu zachová 149 poslanců strany SYRIZA, jako hlasování o důvěře vládě.

„Jsem premiérem, protože mám poslanecký klub, na který se mohu spolehnout a s nímž mohu počítat. Pokud nemám podporu tohoto poslaneckého klubu, tak bude pro mě těžké být premiérem už den poté,“ varoval předtím Tsipras svoje spolustraníky podle serveru listu Ta Nea.

Řecký parlament se dnes pozdě večer má pustit do schvalování prvních reforem, aby mohly formálně začít rozhovory o širší tříleté úvěrové pomoci v hodnotě desítek miliard eur.

Tsipras po přijetí tvrdých podmínek mezinárodních věřitelů v čele s eurozónou v pondělí narazil na odpor levého křídla své strany SYRIZA, jehož představitelé vyhrožovali jednoznačným odmítnutím reforem. V průběhu posledních hodin ale své výroky zmírňovali a tvrdili, že tím nepřestávají podporovat vládu.

Vzhledem k očekávání, že reformy podpoří také zhruba stovka poslanců tří proevropských opozičních stran, chtějí si někteří radikálové ve formaci SYRIZA dopřát alespoň možnosti zdržet se hlasování. Jiní ale trvají na tom, že budou vyloženě hlasovat proti. Podle deníku Ethnos se chce proti reformám postavit 30 až 40 poslanců formace SYRIZA.

Je mezi nimi také ministr životního prostředí a energetiky a vůdce levého křídla strany Panajotis Lafazanis nebo předsedkyně parlamentu Zoi Konstantopuluová. Může se k nim přiklonit i bývalý ministr financí a nejmarkantnější postava strany Janis Varufakis.

Více než polovina z dvou stovek členů ústředního výboru formace SYRIZA, mezi nimiž jsou i poslanci, vyzvalo klub, aby hlasoval proti reformám.

Podle řeckých médií se vzbouřenci chtějí před voliči pokusit ukázat, že se nezpronevěřili předvolebním slibům, a budovat si tak pozice pro další politickou kariéru.

Jasný není také postoj malé koaliční strany Nezávislí Řekové, jejíž zástupci rovněž tvrdí, že vládu dál podporují, ale reformy v dané tvrdé podobě neschvalují. Jeden z jejich poslanců pak ale dnes večer řekl, že nacionalisté „podporují tuto těžkou dohodu“.

Tsipras, který Řekům připravil v nejlepším případě další tři roky tvrdých úspor s možných setrváním země v eurozóně a který tak zcela opustil stěžejní předvolební slib, že se už utahovat opasky nebudou, dal ve středečním televizním rozhovoru najevo, že by si chtěl udržet vládní mandát po celé čtyřleté volební období. SYRIZA se dostala k moci po lednových předčasných volbách.

Eskalující napětí pak vyvolalo první šarvátky. Demonstranti, kteří v centru Atén protestují proti chystaným úsporným opatřením, začali na policisty házet zápalné lahve, informuje agentura Reuters. Strážci zákona proti nim nasadili slzný plyn.

Násilné protesty bývaly obvyklé v minulých letech, kdy vlády pravého středu prosazovaly úsporné programy. Současná vláda premiéra Alexise Tsiprase z ultralevicové strany SYRIZA, která slibovala konec utahování opasků, byla od lednových voleb takových demonstrací v podstatě ušetřena.

 

Newsletter