NATO chce ve Středozemním moři více podpořit námořní operaci EU

Severoatlantická aliance uvažuje o změně mandátu své dlouholeté protiteroristické operace ve Středozemním moři tak, aby mohly její lodě více podpořit námořní operaci EU označovanou Sophia. Novinářům to před dnešním jednání ministrů zahraničí NATO řekl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Lodě zapojené do unijní operace v centrálním Středomoří odhalují sítě převaděčů, kteří přes moře dostávají migranty především k italským břehům.

„Jsme v procesu transformace stávající operace Active Endeavour do širší námořní bezpečnostní operace,“ uvedl Stoltenberg. Plavidla této operace získají mandát ke sledování, průzkumu a dalším akcím na podporu plavidel pracujících v rámci akce EU.

Active Endeavour byla spuštěna už v říjnu 2001 jako jedno z několika opatření NATO poté, co byl po teroristických útocích na USA v září 2001 poprvé v historii aliance využit článek pět o kolektivní obraně. Cílem je sledování a obrana před teroristickými hrozbami. Podoba operace se postupně měnila a aliančním lodím v průběhu let pomáhala také plavidla jiných zemí, včetně ruských.

V reakci na migrační krizi už NATO letos vyslalo několik lodí do Egejského moře, kde pomáhají především sledovat situaci a předávají získané informace v reálném čase nejen řecké, ale také turecké pobřežní stráži a unijní agentuře Frontex.

„Bylo to důležité také tím, že umožňujeme úzkou spolupráci mezi Tureckem a Řeckem, Tureckem a EU,“ poznamenal Stoltenberg.

Generální tajemník NATO dnes také připomněl, že počty migrantů, kteří se z Turecka dostali do Řecka v poslední době, dramaticky poklesly, agentura Frontex uvádí pokles až o 90 procent. Do popředí se tak dostávají jiné migrační trasy, především právě v centrálním Středomoří.

Aliance je kvůli této věci „v úzkém dialogu s EU“, Stoltenberg o možnosti alianční podpory unijní operace Sophia hovořil také na nedávném jednání ministrů obrany evropské osmadvacítky. „Aktivně o tom přemýšlíme,“ podotkl dnes.

Ministry zahraničí NATO dnes čeká debata o tom, jak může aliance co nejvíce posílit bezpečnost v oblastech na jih a jihovýchod od svých hranice. Mluvit se tedy bude například o možnosti rozšíření výcvikové mise irácké armády nebo o variantách podpory vznikající vlády v Libyi.

U večeře se mají šéfové diplomacií aliančních zemí věnovat diskusi o budoucí podobě strategických vztahů s Ruskem.

Spolu s jednáním ministrů obrany NATO plánovaným na červen je dnešní a páteční schůzka ministrů zahraničí klíčovým jednáním před aliančním summitem. Šéfové států a vlád NATO se sejdou v červenci ve Varšavě.

Newsletter