Návrh MPO: Zachování chodu OKD by mohl zajistit úvěr přes Diamo

O zachování chodu společnosti OKD do zahájení její reorganizace by se mohl případně postarat úvěr. Peníze by kryly především mzdy zaměstnanců. Vyplývá to ze souhrnu chystaných opatření ministerstev průmyslu a práce, který má ČTK k dispozici. Podle záměru by úvěrovou smlouvu uzavřel státní podnik Diamo s insolvenčním správce. Ministerstvo financí s návrhem nesouhlasí.

O případné insolvenci společnosti OKD rozhodne soud. Těžební firma v úterý sama na sebe podala insolvenční návrh. Uvedla v něm, že dluží přes 17 miliard a má nejméně 650 věřitelů. Majetek nedosahuje ani sedmi miliard. Provoz zatím pokračuje. Mládek ve čtvrtek řekl, že firmě nejspíš budou chybět peníze už v červnu. Zásadní je podle něj ale udržet těžbu i v insolvenci. Nastínil, že by vládě pak navrhl zapojit státní podnik Diamo.

Souhrn opatření, o němž dnes se členy vlády jednala v Ostravě tamní krajská tripartita, obsahuje i návrh dalšího postupu a „způsob financování OKD do doby zahájení reorganizace tak, aby byl zachován chod společnosti“. Součástí materiálu jsou návrh úvěrové smlouvy mezi státním podnikem Diamo a insolvenčním správcem i zásady uvolňování a kontroly užití peněz, které by měly být hlavně na mzdy.

„V době poskytnutí úvěru se počítá s tím, že ve spolupráci vedení OKD, insolvenční správce a Diamo bude vybrána jedna z již připravených reorganizačních variant, kdy by mělo dojít k rozdělení podniku na útlumovou část, která by přešla pod Diamo, a perspektivní část, která by byla prodána investorovi,“ uvádí materiál.

Podle ministerstva financí by si mělo v insolvenci s reorganizací poradit vedení OKD s insolvenčním správcem a do společnosti jistě vstoupí nový investor.

OKD má asi 9800 kmenových pracovníků, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Uzavření společnosti by mělo dopad i na lidi v navazujících profesích.

Newsletter