Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Názor analytika: Pro ropu bude klíčová konference zemí OPEC+

Ceny ropy zaznamenaly během minulého týdne nárůst. Komoditu podporují pozitivní vyhlídky ekonomického oživení ve světě, které je do značné míry závislé na vakcinaci. To by mělo vést k oživení poptávky po ropě.

Nárůst cen ropy podpořily i zprávy o tom, že vakcína společnosti Johnson and Johnson byla v USA schválena, což může vést k urychlení vakcinace, a tedy i k oživení světové ekonomiky. Je však třeba poznamenat, že i když společenství zemí OPEC+ stále podporuje ceny ropy formou omezování produkce, objevují se náznaky, že produkční škrty budou sníženy. Saúdská Arábie, která má největší podíl na produkčních škrtech, již naznačila, že na nejbližším zasedání zemí OPEC+, které se bude konat tento týden, může navrhnout navýšení produkce černého zlata o 1 milion barelů ropy denně. To by mohlo do značné míry ovlivnit rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou na trhu s ropou. Proto bude konference zemí OPEC+ v tomto týdnu klíčová pro další směřování cen černého zlata.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter