Názor: Tma na konci tunelu aneb Kam až sahá covidová totalita?

Většina lidí jsou svým založením optimisté. Čekají, že se věci přirozeně vyvinou k lepšímu. Že po zimě přijde jaro a že vše špatné jednou samo přejde, aniž by proto bylo třeba cokoliv udělat. Asi je to tak dobře, protože kdyby byla většina pesimistická, tak už by náš svět patrně dávno zanikl. Jednou z nejustálenějších frází, která optimisty spojuje či přímo charakterizuje jejich smýšlení, je „světlo na konci tunelu“. Jedná se o všeobecně přijatý výraz, jenž definuje očekávání lepších zítřků. Komentuje a o svůj vlastní názor se dělí právník Jindřich Rajchl:

I já jsem svým založením optimista. Nikoliv však ve vztahu k rozvoji covidového autoritářství. V případě tohoto fenoménu skutečně na konci tunelu žádné světlo nevidím. Ten tunel směřuje jen hlouběji do černočerné tmy.

Připomeňme si v rychlosti heslovitě hlavní milníky uplynulého roku.

 • Snad to tři týdny vydržíme
 • Šije celá republika
 • Řešením je chytrá karanténa
 • Vakcíny vše vyřeší – stačí jedna dávka
 • Očkování bude dobrovolné a očkovaní lidé nebudou nijak zvýhodňováni
 • Látkové roušky jsou k ničemu, je třeba nosit dvě chirurgické roušky přes sebe (sic!) nebo respirátor
 • Očkování se samozřejmě nebude týkat dětí
 • Budou třeba dvě dávky vakcín
 • Očkování nemusí být účinné vůči mutacím
 • Bude nutné se očkovat každý rok minimálně dvakrát
 • Bez očkování dětí epidemii nezvládneme
 • Pfizer již testuje vakcínu na kojencích
 • K návštěvě restaurace a dalších podniků (kino, divadlo, sportoviště) bude nutný covid pas

No a nejnovější perlu vypustil ze svých úst šéf MeSES, Petr Smejkal. Tento současný apokalyptik číslo jedna, jenž z trůnu s přehledem sesadil své předchůdce Flégra, Kubka a Hořejšího, v interview s webem seznam.cz prohlásil:

Když bude v restauraci někdo, kdo nebude mít QR kód nebo covidový pas, kdo tam evidentně nemá co dělat, tak hostinský může zavolat policii. Pro mě je to ekvivalent, jakoby někdo byl opilý a začal se rvát. Tak ho vyhodím, nebo majitel zavolá policii, a ta ho vyvede.“

Došlo k prolomení další hranice

Neočkovaní lidé byli postaveni na úroveň opilců a měli by být vyvádění policií jako výtržníci. Myslím, že je zřejmé, že už jsme jen krůček od okamžiku, kdy budou prohlášeni za zločince. Ona proklamovaná dobrovolnost vakcinace zmizela nenávratně v prachu dějin.

Optimisty nyní spojuje představa, že přijde léto, většina populace bude již naočkována či promořena a náš boj s covidem bude téměř vyhraný. Nějaká drobná omezení sice přetrvají, ale vše se vrátí téměř do normálu.

Já se obávám poněkud jiného vývoje. Dle mého názoru je hlavním cílem celé kampaně dostat se na děti. Prosadit za každou cenu jejich povinnou vakcinaci, bez níž jim nebude umožněn přístup ke vzdělání. To by však většinová populace v současné době nepřijala. Proto bude nezbytné přitvrdit.

Očekávám, že se nám tu na podzim objeví nová, „až třikrát nakažlivější a pětkrát smrtelnější mutace“, na kterou budou dosavadní vakcíny krátké. Začne se masivně přeočkovávat a zásadně se zesílí tlak na vakcinaci dětí. Vzdorující menšina bude ostrakizována a umlčena. A neočkovaní lidé již budou všeobecně vnímáni jako společensky závadní a nebezpeční jedinci a podle toho k nim bude přistupováno. Nechci strašit, ale pokud se tento scénář naplní, tak se skutečně domnívám, že nejsme daleko od jejich zatýkání. Nějaký šílenec, který prohlásí neočkované jedince za pachatele trestného činu šíření nakažlivé nemoci dle §152 trestního zákoníku (případně šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti dle §153 t.z.) se jistě brzy najde. A média jej budou milovat.

Světlo na konci tunelu? Nevidím

S ohledem na výše uvedené opravdu žádné světlo na konci tunelu nevidím. Nejsem v tomto směru optimistou. Pokud se skutečně chceme dostat ke světlu, tak si budeme muset pořádně hrábnout do hlíny a začít na tom tvrdě makat. Jedině tak se k tomu světlu můžeme prohrabat.

A kdy můžeme začít? Především sami u sebe! Přestat se nechat děsit apokalyptickými vizemi. Posilovat vlastní imunitní systém a co nejvíc se radovat ze života. Základem zdraví těla je totiž psychika. To vám potvrdí každý lékař. No a co se týče právního svazování našeho života, tak je třeba jít tím směrem, kde se preferuje racionální a systémové řešení nad hysterií a zavírání všeho a všech.

Řešení

Očkovat děti proti nemoci, která jim de facto nemůže ublížit, experimentálními vakcínami, u nichž neznáme jejich dlouhodobé důsledky, totiž považuji za prachsprostý hazard s jejich zdravím. Pokud něco skutečně zločinem je, tak je to právě tento gamble s životy našich dětí. Pevně věřím, že to společně zkrátka nedopustíme. V tomto ohledu optimistou jsem.

 

Názor autora tohoto textu se nemusí shodovat s názorem členů redakce Roklen24.

Newsletter