Dolar po včerejším oslabení část ztrát smazává v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se posouvá zpět pod 1,1880 EURUSD. U měn regionu je patrný mírný výprodejní tlak. Kurz koruny se obchoduje nad 25,50 za euro.

NBP: Polská ekonomika stabilně poroste, inflace zůstane nízká

Polská ekonomika v letech 2015-2017 poroste stabilním tempem kolem 3,4 procenta, inflace přitom nejméně do roku 2017 zůstane pod cílovou úrovní 2,5 procenta. Ve svém střednědobém výhledu to dnes předpověděla Polská národní banka (NBP).

Z meziročního poklesu cen se Polsko vymaní možná už do konce tohoto roku, uvedl člen rady NBP Jacek Kotlowski. V letošním roce už ale zůstane průměrná roční inflace v záporném pásmu na -0,8 procenta. Příští rok má inflace stoupnout na 1,1 procenta a do konce roku 2017 se dostane na 1,7 procenta, předpověděla NBP.

Spotřeba domácností bude dál stabilně růst a podpoří ji klesající nezaměstnanost spolu s růstem mezd. I proto NBP očekává, že se země relativně rychle dostane z deflace a obnoví růst cen, uvedl podle agentury PAP Kotlowski.

NBP snížila počátkem tohoto roku základní úrokovou sazbu na rekordní minimum 1,5 procenta a s žádnou další změnou analytici podle agentury Reuters v dohledné době nepočítají. Počátkem příštího roku ale vyprší mandát nynějších členů bankovní rady a nová vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) dala najevo, že bude od centrální banky požadovat větší podporu ekonomického růstu.

Newsletter