NBÚ potřebuje podle Sobotky posílit pro boj s kyberterorismem

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) je nutné personálně posílit, aby byl vybaven pro boj s kyberterorismem. Na tiskové konferenci k druhé etapě Auditu národní bezpečnosti, který hodnotí připravenost státu v jednotlivých bezpečnostních oblastech, to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stát podle něj potřebuje víc expertů, aby čelil kybernetickým hrozbám.

Význam kybernetických hrozeb podle Sobotky výrazně roste. „Viděli jsme, jaké jsou snahy třeba prostřednictvím kybernetických útoků ovlivňovat i prezidentské volby v USA tím, že se organizují cílené úniky informací,“ řekl novinářům. Vzhledem k práci na tzv. eGovernmentu, který umožňuje vyřídit nejrůznější záležitosti bez cesty na úřad po internetu, je třeba státní infrastrukturu udělat maximálně odolnou, dodal.

Stát musí být podle Sobotky schopný pomáhat v boji proti kyberterorismu i privátním subjektům. „Jednoznačně z toho také vyplývá nutnost jednoznačně posílit NBÚ. Jak roste naléhavost těchto hrozeb, tak i na straně státu musíme přijmout opatření, abychom měli více připravených expertů schopných pomoci,“ uvedl.

Sobotka a ministr vnitra Milan Chovaenc (ČSSD) dnes vyslechli výsledky několika pracovních skupin zabývajících se auditem, například v oblasti působení cizí státní moci či hybridních hrozeb. Chovanec zdůraznil potřebu hrozbám čelit stejně vytrvale a soustavně, jak přicházejí. „Je nutné vést protiútok stejně, jako je veden útok,“ uvedl. Inspiraci podle něj Česko čerpá hlavně v USA a Izraeli.

Audit má prověřit, jak je země připravena čelit současným závažným bezpečnostním hrozbám a jaká je odolnost země při přímé konfrontaci s nebezpečím. O vypracování auditu požádal Sobotka loni v listopadu v návaznosti na teroristické útoky a hrozby v Evropě.

Newsletter