Nejdražší kina jsou ve Švýcarsku. Česká jsou 3krát levnější

Za lístek do kina letos zaplatíme v průměru o necelou korunu méně než loni. Stát by tak měl průměrných 128 korun. Loňský a předcházející roky se vyznačovaly nízkou inflací, v následujících čtyřech letech očekáváme zdražování mezi jedním a třemi procenty, což představuje nárůsty v řádu jednotek korun. Ukázala to studie společnosti PwC Global Entertainment & Media Outlook 2017 – 2021.

Za zhlédnutí filmu v České republice dáme průměrně 128 korun. Příští rok se očekává lehké navýšení ceny na 129 korun. Jde však o průměrnou částku, a je tedy třeba brát v potaz rozdíl cen mezi malým lokálním kinem a moderním multiplexem s nejnovějšími technologiemi, který může být v řádu stokorun.

„Český trh je celkově stabilní. Domácí filmy mají stále relativně velký podíl na příjmech ze vstupného, po většinu let okolo 20 %, loni to bylo zejména díky komedii Anděl Páně 2 dokonce téměř 30 %. Celkově však pochopitelně dominuje hollywoodská produkce,“ říká Monika Šilleová, specialistka na zábavní průmysl a média ze společnosti PwC ČR.

„Promítací sektor zpomaluje zavádění plné digitalizace, které je pomalejší než v ostatních zemích. Ze 770 pláten jich stále 300 není digitálních. Ani za čtyři roky jich podle našich předpovědí stále více než 200 nebude digitálních,“ upozorňuje Monika Šilleová.

O něco více než v České republice zaplatí za návštěvu kina diváci v Maďarsku, levnější je naopak v Polsku. Výrazně vyšší ceny než v České republice jsou v Rakousku, Německu či Velké Británii, resp. ve všech sledovaných západoevropských zemích.

Vůbec nejdražší filmový zážitek si odnesou návštěvníci kin ve Švýcarsku, kde se cení na 395 korun. Vysoká cena je dána zejména celkově vysokou cenovou hladinou Švýcarska oproti jiným zemím. Dlouhodobě vysoké ceny vstupného má Švédsko, v průměru zhruba 308 korun za lístek či Dánsko (307 Kč). Naopak vůbec nejlevnější jsou kina v Pákistánu, kde stačí k návštěvě pouhých 11 korun. Do 50 korun si film v kině užijete i v Indii, Egyptě či Keni.

„Česká republika se těší i pozici zajímavé lokace pro zahraniční filmové produkce, ať už jde o filmy nebo televizní seriály. Mezi ně patřili například seriál Tři mušketýři nebo film Anthropoid,“ dodala Monika Šilleová.

Newsletter