Dolar navyšuje zisky. Dolarový index se po otevření amerických trhů posouvá směrem k hranici 90,5 bodů, euro proti dolaru slábne k 1,2120 EURUSD. Koruna se po většinu dne udržela pod úrovní 26,10 za euro. Aktuálně část zisků umazává.

Nejhodnotnější čínskou technologickou firmou je Tencent, předstihla Alibabu

Čínská sociální a komunikační síť Tencent Holdings dnes co do tržní hodnoty předstihla konkurenční internetovou společnost Alibaba a stala se nejhodnotnější čínskou technologickou firmou. Její hodnota se po dnešním prudkém růstu jejích akcií dostala také těsně pod úroveň celkově nejhodnotnější čínské firmy, telekomunikační skupiny China Mobile.

Akcie Tencentu na hongkongské burze vzrostly o 5,2 procenta na rekordní maximum, čímž reagovaly na středeční výsledky hospodaření. Zisk ve druhém čtvrtletí vzrostl o 47 procent a tržby díky nárůstu příjmů z her přes mobilní telefony a z reklam se zvýšily o 52 procent.

Provozovatel velmi populární čínské komunikační aplikace WeChat má nyní tržní kapitalizaci zhruba 249 miliard dolarů (5,9 bilionu Kč), o tři miliardy USD vyšší než Alibaba. Za hodnotou China Mobile zaostává Tencent už jen o zhruba dvě procenta.

Čínskému akciovému trhu v posledních letech dominují firmy z odvětví komunikace a internetu. Je to velký posun proti minulému desetiletí, kdy na trhu dominovaly banky a průmyslové skupiny jako je Petrochina. Čína tím kopíruje západní trend. Nejhodnotnějšími světovými firmami se v posledních letech staly americké technologické společnosti Apple, Alphabet s dceřinou firmou Google a Microsoft.

Tencent je nyní ze tří čínských internetových gigantů největší, na Západě je ale známý nejméně. Pozornost světových investorů už přitáhl internetový prodejce Alibaba i společnost Baidu, což je čínská obdoba Googlu. Tencent je čínskou verzí Twitteru a Facebooku a investoři doufají, že se mu stejně jako Facebooku podaří přetavit aktivní uživatele do příjmů, řekli stanici BBC analytici společnosti IG.

Newsletter