Nejhorší týden pro evropské akcie za dva měsíce

Evropské akciové trhy utrpěly nejvýraznější týdenní pokles za zhruba dva měsíce. Panevropský index FTSEurofirst 300 se dnes snížil o 0,8 procenta na 1457,91 bodu. Jeho týdenní ztráta tak dosáhla 2,7 procenta a byla nejhlubší od začátku září, napsala agentura Reuters.

Investoři se nyní podle obchodníků vyhýbají větším nákupům kvůli možnému zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. „Prozatím převládá opatrná nálada,“ uvedl Harry Shann ze společnosti Logic Investments. Dodal však, že trh by mohly podpořit vyhlídky na další uvolňování měnové politiky Evropské centrální banky (ECB), které by mohlo kompenzovat negativní dopad růstu úrokových sazeb v USA.

Výrazný nárůst dnes zaznamenala cena akcií švýcarského výrobce chemikálií používaných v zemědělství Syngenta, která stoupla o více než pět procent. Za růstem stála zpráva agentury Bloomberg, podle níž má o převzetí podniku zájem čínská společnost China National Chemical Corp.

Statistický úřad Eurostat dnes oznámil, že růst ekonomiky eurozóny ve třetím čtvrtletí zpomalil na 0,3 procenta z 0,4 procenta ve druhém kvartálu. Údaje skončily pod očekáváním ekonomů a posílily vyhlídky na další uvolňování měnové politiky ECB.

Newsletter