Nejlepší programátoři světa se sjedou do Prahy na inovační maraton

Největší český hackathon vypukne o víkendu 6.-8. dubna 2018 v DigiLab ŠKODA AUTO v pražských Holešovicích. Mezinárodní týmy programátorů a inovátorů se letos zaměří na zlepšení mobility. Po celé tři dny budou bez minuty spánku řešit například témata carsharingu, autonomních vozidel, elektromobility, zlepšení ovzduší ve městech apod. Nově se představí i týmy složené z malých dětí.

Na třídenní akci CEEHACKS Smart Mobility Hackathon Prague 2018 bude celkem 20 tříčlenných týmů, které jsou složeny z vizionáře, designéra a programátora. Vizionář přichází s nápadem, designér zajistí, aby se lidem řešení líbilo, a programátor vytvoří funkční prototyp nového produktu nebo služby, například mobilní aplikace. Se vším pomáhají zkušení mentoři, letos mezi nimi budou například ekonom a bývalý statní tajemník Tomáš Prouza, profesor kybernetiky na ČVUT v Praze Michal Šebek a v odborné porotě zasedne například specialista na digitalizaci ve společnosti ŠKODA AUTO Andre Wehner.

„Účastníci hackathonu pocházejí z odlišných prostředí a zemí a jinak by se ani neměli možnost potkat. Díky tomu můžou vznikat skutečné inovace a to v mnohem kratším čase. Na co byste normálně potřebovali měsíce, dokážou naše týmy vyřešit za pár dní,“ přibližuje Tomáš Studeník, organizátor pražského Hackathonu a zakladatel CEE Hacks.

Týmy budou letos navrhovat inovace ve 12 kategoriích týkajících se mobility. Jedno z témat je alternativní mobilita, čili například car-sharing, bike-sharing, ale i navigace pro pěší. Dalšími tématy jsou třeba senzory ve vozidlech a chytré parkování, bezemisní mobilita a snižování znečištění z dopravy, eko jízda, ale i navrhování zlepšení v oblasti autonomní dopravy a bezpečnosti jízdy. Všechna témata jsou ZDE. Novinkou letošního ročníku jsou také dětské týmy složené z České republiky. Budou například navrhovat, jak pro ně samotné zlepšit zážitek z jízdy.

Už nyní jsou na hackathon přihlášeni lidé z celého světa a to z Česka, Velké Británie, Mexika, Izraele, Pakistánu, Švédska, Číny, Estonska, Indie a Německa. Přihlášky je možné podávat do 15. března 2018. Na konci akce odborná porota za přítomnosti primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové udělí vítězům desítky cen včetně hlavní výhry 5 000 EUR. Některé účastníky čeká také nabídka spolupráce s největšími světovými firmami a především možnost uskutečnit svůj nápad nejen v hlavním městě.

Loni se účastnilo 173 lidí z 13 zemí, pomáhalo jim 50 mentorů. Mezi navrženými inovacemi bylo například zrychlení nástupu do metra studenty ČVUT v Praze, díky čemuž města ušetří miliony. Tým s programátory z Německa, Velké Británie a Polska zase zaujal svým návrhem na dobíjení elektromobilů přímo z jednoho auta do druhého bez nutnosti použití dobíjecích stanic. Dalším úspěšným návrhem bylo dovybavení stožáru veřejného osvětlení ve městech zvukovými senzory, které by dokázaly rozeznat zvuk hrajících si dětí a zpomalit dopravu přijíždějících aut.

Co je hackathon

Hackathon je většinou několikadenní akce, při níž programátoři a inovátoři pracují na vyřešení nějakého zadaného úkolu. Název vznikl od slov hack a marathon. CEEHACKS Smart Mobility Hackathon Prague 2018 je největším českým hackathonem jak co do počtu účastníků, tak pokud jde o výši odměn pro soutěžící. Na akci samotné je zajištěn dostatek jídla a pití, zdravotník, relaxační zóna včetně masáží a desítky mentorů – zkušených odborníků, kteří pomáhají týmům vypracovat řešení použitelné v praxi. Pracují přitom s reálnými daty pro Prahu získanými z dopravních systémů, satelitů, jízd taxíků, jízdních řádů a řady senzorů hluku či škodlivých zplodin po hlavním městě. Po 48 hodinách intenzivní práce bez spánku týmy své řešení představí před odbornou porotou a obecenstvem a nejlepší nápady si odnesou některou z desítek cen a dostanou od partnerů nabídku nápad obchodně dotáhnout a dostat jej do světa.

Partneři akce pro rok 2018

ŠKODA AUTO DigiLab, ČEZ ESCO, Eurowag, EY, České dráhy, BASF, HERE Technologies, České Radiokomunikace, Liftago, Rekola, Operátor ICT, IBM, Technologická agentura ČR

Newsletter